Mapa siebie drogą do pracy

Przyglądając się przez kilka dobrych lat kandydatom do pracy, rekrutując ich, a następnie wdrażając – zawsze zastanawiałam się co było głównym elementem przesądzającym o wyborze danej osoby?

Oto stoją dwaj idealni kandydaci, wyselekcjonowani z setek aplikacji – dzięki czemu dotarli tutaj tylko Ci dwaj i co sprawi, że szef wybierze jednego z nich?

Dzięki odpoczynkowi od rekrutacji i patrzeniu teraz na ten proces z perspektywy coacha – dostrzegłam ten mały wielki wyróżnik. Jest nim – TADAM! – podejście do samego siebie.

To jakie masz myśli i przekonania sam o sobie – ukryte gdzieś bardzo głęboko, to jak postrzegasz swoje szanse na dostanie danej pracy, jak byś nie próbował ukrywać je pod maską garnituru i nienagannej koszuli, albo pod wyuczonymi na pamięć odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na rozmowach rekrytacyjnych i tak dadzą o sobie znać, przebiją się przez pancerz „idealnego kandydata” i niejednemu doświadczonemu rekruterowi oświecą umysł zapalając przy tym czerwoną lampkę.

Dlatego też – zanim wyprasujesz kostium na rozmowę rekrutacyjną, zanim w myśl ostatnio przeczytanego poradnika wyćwiczysz przed lustrem perfekcyjną mowę ciała, zanim zaczniesz powtarzać mantrę „jestem zwycięzcą” – językiem faktów przyjrzy się sobie, odnajdź prawdziwe zasoby i na realnych filarach zbuduj swoją niezachwianą rekrutacyjną pewność siebie. Do dzieła!

Inspiracją do tego ćwiczenia stał się artykuł (jedyny przeczytany;) ze styczniowego Glamour pt. ”Twoja mapa marzeń, czyli strategia sukcesu na 2014”.

Tobie zaś polecam wykonać „Twoją mapę siebie, czyli strategię sukcesu rekrutacyjnego”.

Przygotuj sobie stos kolorowych gazet, nożyczki, klej i białą kartkę podzieloną na 9 kwadratów. Otwórz umysł i…

W środkowym kwadracie kartki przyklejaj hasła, obrazy, zdjęcia obrazujące Ciebie. Jaki jesteś? Po prostu. Wybieraj to, co Cię przyciąga, co kojarzy Ci się jako pierwsze, bez zbędnych ocen i analiz.

W kwadracie powyżej przyklejaj wszystko co obrazuje Twoje wartości. W co wierzysz? Co jest dla Ciebie ważne? Jakim wartościom chcesz podporządkować swoje życie?

Wypełniając kolejne kwadraty podążaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najpierw pomyśl o otaczających Cię osobach. Kogo znasz, jaki te osoby mają na Ciebie wpływ? Kto jest najważniejszy? Kto Cię inspiruje?

Potem przeglądając kolejne gazety, dobierając obrazki i słowa stwórz kolaż ze swojej przeszłości. Z czym przychodzisz? Jakie masz ważne, cenne, budujące Cię doświadczenia? Jakie wnioski wyciągasz z przeszłości?

Teraz przejdź do odbytych przez Ciebie podróży. Gdzie byłeś? Co widziałeś i czego się nauczyłeś? Jakie wyjazdy wspominasz najlepiej? Z jakich podróżniczych dokonań jesteś wyjątkowo dumny?

Następnie zobrazuj swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe. Co robiłeś i jaki to miało na Ciebie wpływ? Które zadania wykonywałeś z przyjemnością? W których pracach się sprawdzałeś? Co nazwiesz sowim zawodowym sukcesem?

Teraz wypełnij pole wiedzy. Co wiesz i czego jesteś pewien? Jaki obszar nauki jest Twoim konikiem? Czego mógłbyś się uczyć do końca życia?

Czas na przyjrzenie się swojej fizyczności. Co w swoim ciele lubisz? Jakie elementy wyglądu są Twoim atutem? Czym dla Ciebie jest zdrowie? Co jest szczególną mocną stroną Twojego „zewnętrznego ja”?

Ostatni kwadrat nich będzie dopięciem całości. Tutaj zastanów się i wypełnij kwadrat skojarzeniami z tym, co masz najcenniejszego? Co buduje Twoją siłę? Co buduje Twoją pewność siebie?

 mapa siebie

Z tak wyklejonym, wypełnionym hasłami i symbolicznymi obrazami plakatem ruszaj na podbój pracy marzeń!

Samoświadomość będzie Twoim naturalnym atutem.

Pamiętając kim jesteś, co jest Twoim prawdziwym bogactwem, jak wiele masz w sobie wartościowych doświadczeń i jak wielu ludzi naokoło –  masz większą szansę na wybór pracy zgodnej z Tobą.

Potrafisz.

Trzymam kciuki.

Chcesz iść dalej? Zapraszam do wpisu „Pracy marzeń w zawieszeniu”.