Rób swoje! #Recenzja 16

Rób swoje! Ależ lubię to hasło. Jest bardzo w duchu „Zmień perspektywę i zacznij działać”! Jest wieloznaczne i bardzo pojemne. Z jednej strony napędza do podejmowania wyzwań i ośmiela. Z drugiej zaprasza do odkrywania tego „swojego” – powołania, misji, pasji, drogi, kierunku… 

Robić

Robić swoje i iść własną ścieżką. Nie oglądać się. Nie rozpraszać. 
Robić swoje z odwagą, spokojem, determinacją, siłą.
Robić swoje też z łagodnością, wyrozumiałością, bez spiny, na luzie. 

To dobre hasło na wakacje. 
Robić swoje, czyli… nic nie robić. Nie działać. Nie pędzić. Nie ścigać się. 
Odłożyć na bok targety, wyniki, cele. 
Ustawić w priorytetach ciszę i spacer, odpoczynek i sen. 

Jakie jest dzisiaj Twoje „robić swoje”?
Biegniesz, czy stoisz? 
Relaksujesz się, czy mobilizujesz?
Musisz, czy chcesz?

„Nikt z nas nie wie, co zdarzy się w przyszłości.
Nie warto więc się tym martwić.
Lepiej robić najpiękniejsze rzeczy, na jakie nas stać.
I starać się robić to codziennie.
To wystarczy.” 
Laurie Anderson (cytat z książki „Rób swoje!”)

Swoje 

Jak odróżniać „swoje” od „czyjeś”?
Skąd wiedzieć gdzie jest granica? 
Po czym poznawać to „moje” i dzięki czemu mieć pewność, że to nie „czyjeś”?

Odkrywanie swoich prawdziwych celów to często proces. W coachingu widzę, że czasem trwa i trwa. Bo, a to pierwszy cel okazuje się być celem innej osoby, a to jest niezgodny z wartościami, a to okoliczności zewnętrzne go zweryfikowały…. Ale to dobrze, że trwa, bo tak odkrywany cel – krok po kroku, z uważnością, okazuje się potem być bardzo motywujący, „swój” do szpiku serca.

Każdy dzień przypomina czystą kartkę. Gdy skończysz tę kartkę zapełniać, możesz ją zachować, zmiąć w kulkę albo poddać recyklingowi. Tylko czas może Ci powiedzieć, ile była warta.
Austin Kleon „Rób swoje!”

rób swoje książka konkurs

Robić swoje kreatywnie

Iść własną drogą, to często iść inaczej niż wszyscy, wbrew i pomimo.
Na tym szlaku bardzo potrzebna jest kreatywność. Najlepsza towarzyszka „robienia swojego”.
Jej pobudzanie, odkrywanie, pielęgnowanie to proces. Wymagający i wiedzy i cierpliwości i dużej otwartości.

Jak pobudzać kreatywne myślenie i poszukiwanie swoich rozwiązań?
Co robić, by wychodzić z utartych schematów myślenia? Jak zmieniać perspektywę?

„Maluję odwrócona plecami do świata”
Agnes Martin (cytat z książki „Rób swoje!”)

Z pomocą przychodzi Austin Kleon, a dokładniej jego nowa książka „Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie”, wydana przez  Wydawnictwo Sensus.
Austin Kleon jest pisarzem i artystą. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków, a część z nich stała się bestsellerami. Jego specjalizacją są zagadnienia związane z kreatywnością we współczesnym świecie. Poprzednia jego książka to m.in. „Kradnij jak artysta. Dziennik. Notatnik…”.

„Rob swoje!” – książka doskonała

Książka „Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie” jest  ogromnym źródłem inspiracji. Podczas czytania w głowie zaczynają pojawiać się nowe pomysły, plany, strategie. Byłam zaskoczona mnogością celnych spostrzeżeń. Zachwycały mnie też dziesiątki pięknych cytatów. Format książki – kwadratowy, z grafikami w środku, to dodatkowy atut.

rób swoje książka konkurs

Ta książka to zbiór dziesięciu prostych do zastosowania, ale jednocześnie mocno nieoczywistych sposobów na kreatywność. To 213 stron inspiracji, których nie musisz czytać „od deski do deski”. Możesz otwierać na dowolnej stronie i delektować się tym, co widzisz. Na każdej stronie znajdziesz coś interesującego, jakiś cytat, ciekawą anegdotę czy rysunek.

Mnie zachwyciła myśl o traktowaniu tego, co się robi jak zabawę, z lekkością, brakiem przymusu. Autor opowiada jak w rozmowie z ulicznym artystą usłyszał: „Nie mam wrażenia, że pracuję. Mam raczej wrażenie, że się bawię”. Ważne, by nie stać się zbyt poważnym, nadętym, zbyt skupionym na rezultacie i wyniku. Grunt to pielęgnować w sobie spontaniczność, dziecięcą otwartość i ufność. Jak to robić? Ciekawą podpowiedź daje, cytowany w książce, pisarz Kurt Vonnegut: „Napisz wiersz i nikomu go nie pokazuj, po czym podrzyj na drobne kawałeczki i wyrzuć do śmieci. Odkryjesz wówczas, że nagroda za wiersz jest wspaniała. A to dlatego, że dzięki niemu doświadczyłeś procesu stawania się, dowiedziałeś się znacznie więcej o tym, co kryje się w twoim wnętrzu, oraz sprawiłeś, że twoja dusza promienieje”. 

Czym zatem chcesz się bawić? Jakie „swoje” chcesz robić? Na co postawisz? Gdzie potrzebujesz kreatywnego podejścia?

Moje, bardzo „moje”, to kurs dedykowany coachom:  COACH Z PERSPEKTYWAMI™. Zrobiłam go bardzo po mojemu, bardzo w dopasowaniu do grupy, bardzo dla innych, bardzo ode mnie i bardzo razem. Co edycję słyszę od uczestników, że to absolutny unikat w naszym kraju. Co edycję mam mnóstwo frajdy i spełnienia z tej twórczej „zabawy” z innymi coachami. W tym roku 6 edycja, ale pierwszy raz online. Do tej pory tylko Lublin i Lublin, czas na inne miasta i… państwa ;) Zapisy trwają, szczegóły TUTAJ.

rób swoje książka konkurs

Inne fragmenty książki „Rób swoje!”, które zrobiły na mnie duże wrażenie, to te, dotyczące uważności, zatrzymania. Jak wiecie – cenię bardzo i zachęcam co chwilę samą siebie i Was Czytelników, pisząc: #zmieńperspekywę #dajsięzatrzymać #żyjuważnie. Szykuję w tym temacie dla Was coś ciekawego :) Wypatrujcie jeszcze w wakacje zestawu ćwiczeń w obszarze uważności! W środku swoje miejsce na pewno znajdą te słowa autora: „Nie da się zwracać odpowiedniej uwagi na własne życie, jeżeli pędzi się przez nie z prędkością błyskawicy. Jeżeli Twoja praca polega na dostrzeganiu rzeczy, których inni nie widzą, to musisz zwolnić na tyle, aby być w stanie rzeczywiście widzieć.” W punkt, prawda? Szczególnie w zawodzie coacha zespołowego, trenera, psychologa. Nasza praca to dostrzeganie i odzwierciedlanie tego, czego inni nie widzą. Ważne więc bardzo, by potrafić zwalniać…

Zachęcam Was do lektury! Do końca lipca trwa konkurs, w którym możecie wygrać książkę „Rób swoje!”. Napiszcie w komentarzu odpowiedź na pytanie: Co to dla Ciebie znaczy robić swoje? Najciekawsza odpowiedź zwycięży! :) Regulamin poniżej.

Książka, od której zaczynasz, nie jest tak ważna,
jak książka,
do której Cię ona doprowadzi.
Austin Kleon „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności”

książka Rób swoje 10 sposobów na kreatywność Austin Kleon wydawnictwo sensus

Książkę „Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie” kupisz na onepress.pl lub taniaksiążka.pl.

PODOBNE WPISY:

1. Prawa ludzkiej natury #Recenzja 15

2. 3 książki na dzisiaj

3. #ZaszczepSięCzytaniem

Regulamin konkursu „Rób swoje!” znajdziesz TUTAJ

UFF :) To zapraszam do zabawy!!! Udostępniajcie artykuł i piszcie swoje odpowiedzi! Nagroda czeka! :)

Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Newsletter zmieniający perspektywę: