… się kończy, się zaczyna…

…się kończy, się zaczyna…

Zobaczyłam gdzieś jednym okiem hasło:

„2013 dziękuję Ci za wszystkie lekcje.

2014 jestem gotowy.”

Spodobało mi się, bo skłania do odpowiedzi na pytania:

Jakie lekcje wynoszę z minionego roku? Czego doświadczyłem? O co jestem mądrzejszy?

Na co czekam? Co przede mną? Jaki chcę być w nadchodzącym roku?

Koniec grudnia i początek stycznia to dobry czas na takie podsumowania i wyznaczanie nowych ścieżek. Szczególnie cenię sobie podążanie, nie wracanie, patrzenie przed siebie, a nie wstecz, zmianę perspektywy, nie utarte schematy. Pewnie nie bez przyczyny w tym okresie przełomu roku sięgnęłam, czekając sobie w empiku na mojego uroczo wiecznie spóźnionego męża, po książkę „Nieważne, jak dobry jesteś, ważne, jak dobry chcesz być.” Paula Ardena. Niby nie mam nic wspólnego z agencjami reklamowymi, ale dzięki mieszkaniu kiedyś z cudowną PR-ową pasjonatką (Agacia – tak, tak – to o Tobie!) wiedziałam przynajmniej o czym czytam:) Książkę wchłonęłam w godzinę, bo wiele w niej obrazów, które trafiły w moje sedno.

Po pierwsze autor zachęca do bycia najlepszym – od teraz, w każdym podejmowanym działaniu, do sięgania ponad swój potencjał. „Twoja wizja tego, gdzie lub kim chciałbyś być, stanowi Twój największy atut.”

Kim chcę być? W czym w 2014 chcę stawać się Naj?

Po drugie namawia do otwartego dzielenia się pomysłami, bo „ciułanie” wypala, skazuje na wyłącznie własne zasoby. „Pomysły to zasoby otwarte. Nie uzurpuj sobie do nich prawa własności (…) Pomysły unoszą się na falach eteru. By je odebrać musisz jedynie osiągnąć odpowiedni stan umysłu.”

Jakich pomysłów potrzebuję na nadchodzący rok? Czego chcę się dowiedzieć?

Po trzecie pokazuje siłę krytyki, mądrość mylenia się oraz wartość popełnianych błędów, bo kto ich nie popełnia, niczego nie dokona. Potrzebny był mi teraz bardzo cytat Samuela Becketta, bijący po oczach, umieszczony na czerwonym tle, żebym przypadkiem go nie przeoczyła: „Spudłować, spudłować jeszcze raz. Spudłować lepiej.”

Co chcę poprawić w 2014? Od czego zacznę?

Zapisz odpowiedzi. Zapisz pomysły. Osiągnij je. Spełnij się.

…się kończy, się zaczyna…