Prezent dla mamy – zabawa dla dzieci

Kochane Mamy! Tak Mamy z dużej litery, bo mam ogromny szacunek dla wszystkich Mam na tym świecie. Dajemy życie i to jest wielka sprawa. Dzisiaj chcę, żebyście pomyślały o sobie. Bez winy i wstydu. Bez wyrzutów sumienia. Bez głosu „to egoistyczne”. Dziś znajdź koniecznie chwilkę dla samej siebie. Tu i teraz. Na to co lubisz, czego potrzebujesz, a co od dawna odkładasz. 
Jeśli jesteś Mamą, która ma małe dzieci, albo ma ich więcej niż jedno (ja mam 3:):):), albo ma jedno bardzo absorbujące, to wiem, na pewno, że nie jest Ci łatwo o czas dla siebie. Bo lekcje, bo obiad, bo pranie, bo układanie klocków, bo bajeczka, bo nóżka boli, bo się soczek wylał, bo rozwiązany bucik, bo nie taka bluzeczka, bo pada, bo gorąco, bo… zawodowa praca… Nijak wcisnąć chwilkę oddechu i spokojne wypicie ulubionej gorącej kawy… 

Ale… szczególnie dla Mam z małymi dziećmi mam dobrą wiadomość. Długo bardzo będąc młodą Mamą (dziś już czuję się weteranem;) dzień w dzień wylewałam zimną kawę, bo nie miałam kiedy wypić gorącej. Oj długo. Ale… znalazłam na to sposób i dzisiaj się z Tobą dzielę! Oto sprawdzone i przetestowane na dzieciach :) najlepsze patenty na wypicie gorącej kawki. To świetna inspiracja dla każdej Mamy. A przy okazji (a może przede wszystkim;)) wspaniałe rozwojowe zabawy dla dzieci. Wdrażane niemal 10 lat na 3 osobnikach. Działają! Mama syta i dzieci całe ;) 

Szukasz prostych a skutecznych inspiracji na chwilkę dla błogiego spokoju?
Na przeczytanie choć jednej kartki ukochanej książki?
Na wspomnianą kawkę i na ciszę milszą niż najmilsza muzyka?
Czytaj dalej :) i dziel się tym z innymi Mamami i Tatusiami. To najlepszy prezent jaki możemy sobie dzisiaj podarować. W jednym miejscu potężna dawka inspiracji. W jednym miejscu spis dziesiątek pomysłów na świetnie spędzony czas z dziećmi – razem i osobno ;) Podaj dalej! Razem damy radę przetrwać jeszcze te kolejne miesiące z dzieciakami w domu. W rodzicielskim stadzie siła!  :) I pozwalam Ci to dziś czytać tylko okiem przyjemnym, okiem zainspirowanym i okiem „pomyślę o sobie”. Zabraniam czytać okiem porównującym się, okiem ścigającego się szczura, okiem „jestem gorsza”, „nie dam rady”, „inne mamy to potrafią, a ja nie”. Czytaj te pomysły czułym okiem, wyrozumiałym. Czytaj z zaciekawieniem i kreatywną głową. Czytaj i wdrażaj sobie powolutku i… każdego dnia znajdź chwilkę dla siebie!

Zabawy zbierane i wdrażane od dawna podzieliłam na różne kategorie. Zapraszam do mojej skarbnicy i… serdecznie dziękuję wszystkim Mamom, które poznałam w „internetach”, które dzielą się swoimi pomysłami, których blogi tutaj przytaczam. Jesteście wspaniałe! I Ty jesteś wspaniała, wiesz? Jesteś Mamą! 

Sensoryczne, sensoplastyczne 

Na pierwszy ogień idą te ulubione. Te zabawy mają właściwości magiczne. Moje rozbrykane chłopaki milkną w minutę, działają w skupieniu, są nadzwyczaj zgodni. Polecam bardzo, bo chodź powodują bałagan, to przynoszą mnóstwo zadowolenia. 

Do jednych z nich potrzebujesz tylko wody! I magia! :)
Do innych mąkę, sól i wodę. 
Do innych kaszę, wodę, mąkę.
Do innych mąkę, olej i marchewki ugotowane w rosole! Serio! Mega masa do zabawy jest z warzyw, które zamiast wylądować w koszu mogą porozwijać Twoje maluchy. 
Pokombinuj. Rozejrzyj się. Użyj co masz.

Zabawy DIY

Zabawy Do It Yoyrself (DIY), czyli zrób to sam. Czyli genialny pomysł na zabawę z dziećmi, bo już samo wykonanie przedmiotu może być zabawą. W TYM WPISIE znajdziecie ciekawe pomysły na zabawy sensoryczne, podczas których Wasze dzieci będą mogły poczuć się jak  naukowcy. 

Jednym z pomysłów na zabawkę DIY jest CD bączki, które wykonacie ze starych płyt CD. Instrukcja do wykonania zabawki TUTAJ. Innym pomysłem jest stworzenie dla dziecka bazy, w tym przypadku rozświetlonego pudełka (LINK). A teraz DIY z czegoś co każdy obecnie ma w domu w nadmiarze, czyli rolki po papierze toaletowym. TUTAJ macie instrukcję na zrobienie samochodu, a w TYM WPISIE jest 15 innych pomysłów (w tym garaż na samochody oraz sowa). Podrzucam Wam jeszcze taki FILMIK, z pomysłami na zabawy DIY, między innymi z rolek po papierze.

Wykonywanie origami jest raczej zabawą dla nieco starszych dzieci. Wymaga od dziecka koncentracji, uważności oraz ćwiczy cierpliwość. Do wykonania origami potrzebujecie kartki papieru, instrukcje oraz czas. Instrukcja do wykonania SŁONIA,  KOTKA, ZAJĄCZKAŻONKILA.

Ciekawym urozmaiceniem dla zwykłych kolorowanek mogą być kolorowanki 3D. Możecie przygotować je wspólnie lub kupić w różnych kształtach, np.: bajkowego zamku. Taka zabawa z pewnością zajmie dziecko na dłużej. Innym pomysłem na dłuższą zabawę to tworzenie figurek z masy solnej, pobudza kreatywność oraz ćwiczy motorykę małą. Przepis na wykonanie masy solnej oraz inne propozycje zabaw TUTAJ. Masę solną z pewnością znacie, a czy słyszeliście o masie papierowej? Jeśli nie to przeczytacie o niej TUTAJ. Znajdziecie tam również szybki przepis na domowe farbki oraz stempelki do nich. 

Super prostą i super rozwijającą zabawą jest naklejenie na podłodze figur i dopasowanie do nich klocków. Proste i angażujące :)

Zabawy naszego dzieciństwa

Chyba każdy ma do nich jakiś sentyment i robi mu się ciepło na serduszku gdy pomyśli o grze w klasy czy skakaniu w gumę. Tego typu zabawy opisane znajdziecie TUTAJ. Co ciekawe, aby się w nie bawić często nie trzeba wychodzić z domu. Ja też klasy rysowałam kredą na asfalcie, ale wystarczy odrobina kreatywności oraz podłogi i takie klasy będziecie mieć w salonie. Wystarczy kawałek sznurka/ włóczki rozłożony na podłodze i śmiało można skakać (ku uciesze sąsiadów z dołu ;) ). Sprawdźcie wszystkie pomysły w wymienionym wyżej artykule. Pomyślcie czym możecie zastąpić różne przedmioty lub jak inaczej wykorzystać to co macie. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Dla przykładu, bierki (opisane TUTAJ) możecie wykonać samodzielnie z wykałaczek lub patyczków do szaszłyków, które macie w domu. Wydzielcie kilka równych grup patyczków, a następnie pomalujcie je farbami w wybranych kolorach, gdy wyschną zabierzcie się za grę. A TUTAJ instrukcja wykonania samolotu z papieru, chyba każdy z nas zrobił w swoim życiu choć jeden taki samolot.

Kto z nas nie bawił się w gotowanie i chciał prawdziwym jedzeniem? Można resztki jedzenia też zamienić na zabawę! Dla nas wspaniałym plastycznym materiałem okazała się resztka jogurtu :)

 Zabawy ruchowe dla rodziców i dzieci

A co powiecie na domowy klub fitness? W związku z rosnącym % otyłości wśród dzieci i nastolatków warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, np.: poprzez zabawę w lekcję wf lub klub fitness. Poziom endorfinek po treningu wywoła u Was mnóstwo śmiechu. TUTAJ znajdziecie ćwiczenia, które możecie wykonywać z maluchami. Inny zestaw ćwiczeń macie TUTAJ. Pomysły na kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci znajdziecie TUTAJ.

Gdy już poćwiczycie to miło byłoby wziąć odprężającą kąpiel z kulami do kąpieli. A takie kule możecie przygotować w domu razem z dziećmi. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy oliwka dla dzieci z pewnością znajdzie się w domu. Przygotowanie domowego spa w łazience dla mamy też może być formą zabawy dla dzieci. LINK do przepisu na kule do kąpieli. 

U nas, z racji wędkarskich pasji, nie ma to jak połowy w wannie :)

 Zabawy dla Matki Polki Galopki

Lubię to stwierdzenie. Mam się za taką Galopującą Mamę, a Ty? Jak tak, to wiesz, że nam czasem potrzeba wspaniałych zabaw, które pozwolą na chwilkę leżenia, na błogi odpoczynek. Autorka TEGO WPISU przedstawiła pomysły na zabawy dla rodziców, którzy są zmęczeni, nie mają czasu lub zwyczajnie nie mają ochoty w tym momencie na zabawę z dzieckiem (tak też czasem bywa). Koniecznie sprawdźcie, może któryś z nich uratuje Wam dziś życie ;)

Za to w TYM ARTYKULE znajdziecie pomysły na zabawy, w których nawet nie musicie się ruszać z kanapy (co innego Wasze dzieci). Jednym z pomysłów jest zabawa w Arkę Noego/ Zoo, gdzie każdy po kolei wymienia jedną parę zwierząt, którą zabierze na arkę. Przy okazji możecie nauczyć Wasze dzieciaki nowych gatunków zwierząt.

Prosta zabawa w „kolory”: mówisz jakiś kolor, a dziecko ma za zadanie znaleźć wszystkie przedmioty w pomieszczeniu, które mają ten kolor. Proste, a ćwiczy uwagę, spostrzegawczość, koncentrację u Waszego malucha. Dzieci mogą w ten sposób bawić się  razem, jedno wymienia przedmioty, a drugie jest kontrolerem. Podobna zabawa to taka, gdzie dziecko musi znaleźć konkretny przedmiot, więcej tego rodzaju zabaw TUTAJ.

A to jest na prawdę hit, coś co bardzo ułatwi Wam rodzicielskie życie (nie tylko przez najbliższe 2 tygodnie). Trzy Panie pedagog stworzyły aż 7 mini ebooków z wartościowymi treściami jak spędzić ten czas w domu. Po zapisaniu się na listę mailową codziennie przez 7 dni będziecie otrzymywać jednego ebooka w którym znajduje się: 7 kreatywnych domowych zabaw, 7 propozycji książkowych, 7 pomysłów na zabawy metodą pustych rąk oraz wiele więcej. Podrzucam Wam LINK do zapisów.

Super są wszelkie dopasowania kolorów, kształtów. To rozwija i mega wciąga. Kup kolorowe kuleczki, wieczorem narysuj gąsienniczki i rano masz chwilkę ciszy :)

Zabawy dostosowane do wieku dzieci

Jeśli macie nieco młodsze dzieci, to TUTAJ zostały przedstawione pomysły dla trzylatków. A dla jeszcze mniejszych dzieciaczków pomysły na zabawy TUTAJ. Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i niektóre z tych zabaw z łatwością podejmą mniejsze dzieciaczki, a niektóre starsze. Najważniejsze to dopasować zabawę do umiejętności dziecka. I nawet jeśli dziecku raz coś nie wyszło to spróbujcie spokojnie powtórzyć zabawę, może za drugim razem się uda, ale bez spiny.

W TYM WPISIE również wymienione są propozycje zabaw z uwzględnieniem wieku. Podane są  w nim orientacyjne ceny za te zabawki, ale możecie wykorzystać to co macie, a te propozycje potraktować jako inspiracje. Do teatrzyku kukiełek nie potrzebujecie kupionych figurek, możecie przygotować samodzielnie. Do zabawy w iluzjonistę nie potrzebujecie gotowego zestawu, możecie go skompletować z tego co jest w domu. Po raz kolejny powtarzam, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. TUTAJ również propozycje zabaw z uwzględnieniem wieku.

Zabawy nie tylko sezonowe

Co prawda sylwester już dawno za nami, a zabawy opisane TUTAJ zostały przedstawione jako sylwestrowe, ale spokojnie możecie je wykorzystać teraz. Dostosujcie je do siebie, swoich warunków mieszkaniowych, liczby osób i let’s have fun. A może w najbliższą sobotę zabawicie się w sylwestra? Czemu nie ;)

Tak samo z zabawami „jesiennymi”, kto powiedział, że muszą odbywać się tylko jesienią? Liście w lesie wciąż są, co prawda straciły już swoje piękne kolory, ale można je pomalować i stworzyć swoje własne, niepowtarzalne liście, np.: fioletowe, niebieskie. Propozycje takich zabaw TUTAJ.

U nas kamyki królują cały rok! Nie ma to, jak zrobić mały stawik w misce :)

Zabawa i nauka w jednym

W TYM ARTYKULE znajdziecie 9 świetnych i prostych zabaw, które uczą dzieci podstawowych umiejętności finansowych. Dodatkowo podczas tych zabaw będziecie ćwiczyć dodawanie i odejmowanie, czyli łączymy przyjemne z pożytecznym. Świetnym pomysłem jest (podanym w artykule) jest samodzielne przygotowanie takich pieniędzy, możecie je wydrukować i wyciąć lub zrobić samemu przy użyciu kartek i kredek.

A co powiecie na szlifowanie angielskiego? Klikając TUTAJ przeniesiecie się na facebookowe konto Igi, która przygotowała „Rodzicielskie ratowanki”, w których znajdziecie listę 5 adresów www, z angielskimi grami, ebookami, audiobookami.

Zabawy logopedyczne i motoryczne

Odpowiednio dobrane zabawy mogą nie tylko uczyć oraz rozwijać kreatywność dzieci, ale mogą być przydatne dla ich rozwoju. W TYM WPISIE macie przykład zabawy logopedycznej, która wymaga przedłużenia fazy wydechowej. Inne propozycje tego rodzaju zabaw TUTAJ.

Tablica manipulacyjna rozwija małą motorykę. Dziecko może dowolnie w niej gmerać paluszkami, odkręcać, zakręcać, przesuwać, wciskać. Zaspokaja dziecięcą ciekawość i rozbudza wyobraźnię. Nie musicie na nią wydawać kilkuset złotych, taką tablicę z łatwością wykonacie samodzielnie. Wszelkie przydatne informacje zawarte są TUTAJ i W TYM WPISIE.

Co może powstać z gumek recepturek, gwoździ oraz deseczki? Bardzo kreatywna zabawka, z której pomocą dzieci uczą się kolorów, figur geometrycznych oraz ćwiczą małą motorykę (LINK). 

Ja zaś zrobiłam takie małe cudo :) Pudełko, sznurek i frajda na długo. 

Zabawa a emocje

Emocje u dzieci temat rzeka. Jak podczas zabawy nauczyć dziecko rozpoznawania oraz radzenia sobie z emocjami? Możecie wspólnie przygotować maski uczuć z TEGO WPISU, a następnie porozmawiać z dzieckiem na ich temat. Przykłady pytań znajdziecie w podanym wpisie lub poczytacie w książce „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”.

Tutaj zaś potężny wpis o książkach dla dzieci o emocjach właśnie.

Zabawy z tego co masz pod ręką

Co zrobić gdy dziecku znudzą się jego zabawki? Wykorzystać to co się ma, a z pozoru nie jest zabawką. Jak wykorzystać te przedmioty? Przeczytacie TUTAJ Podczas zabawy można wykorzystać koc, sznurek/włóczkę, butelki, piłkę – te przedmioty z pewnością znajdą się w domu każdego, a mogą być podstawą do wielu zabaw. Przykłady takich zabaw znajdziecie TUTAJ.

Zakrętki, część osób je zbiera, a TUTAJ macie aż 80 stron ebooka na to jak kreatywnie wykorzystać zakrętki do zabawy. Dla dzieci w różnym wieku, łapcie, inspirujcie się i bawcie.

Podczas szkoleń dla pobudzenia uczestników stosuję zabawę „bitwa na kulki”. I to jest świetny pomysł, żeby przenieść ją do domu. Wystarczy jeden pokój przedzielić na pół, podzielić się na grupy lub jeden na jeden. Pierwszy krok to robienie kulek z gazet/ papieru i znowu dziecko ćwiczy motorykę małą. Następnie ustawiamy czasomierz na określoną ilość czasu i zaczynamy bitwę w przerzucanie kulek (przed rozpoczęciem zabawy radzę odstawić w bezpieczne miejsce przedmioty, które mogą się np.: potłuc). Wygrywa osoba na której polu po upływie czasu będzie mniej kulek. Gwarantuję Wam, że na jednej bitwie się nie skończy. Oczywiście po zabawie dzieci sprzątają kulki. Ta oraz inne zabawy zostały opisane w TYM ARTYKULE. Znajdziecie tam również zabawy na wyciszenie, idealne przed popołudniową drzemką. Wieczorową porą lub przed snem warto wykorzystać panującą ciemność do zabawy z cieniem i światłem. Co powiecie na teatrzyk cieni lub zabawę w ganianego światłem? Więcej pomysłów TUTAJ.

Nasza świetna zabawa, to perkusja z garnków :) Głośno, ale bardzo fajnie :)

Zabawy dla odkrywców i przyrodników

Kolejnym bardzo ciekawym pomysłem jest zabawa w mapę podczas której dziecko rysuje drogę do ukrytego skarbu. Dzieci mogą się tak bawić razem na zmianę rysując sobie mapy. Instrukcję do zabawy znajdziecie TUTAJ.

Jeden z moich synów uwielbia przyrodę. Obserwuje ptaki, ciekawią go rośliny. Robię więc co raz takie mapy – ślady. Szukamy ich potem na podwórku z lupą :) 

Zabawy na świeżym powietrzu

I właśnie, nie ma jak bycie na świeżym powietrzu. Chodzenie po drzewach, kontakt z naturą. Ciekawy pomysł jak urozmaicić rodzinny spacer znajdziecie TUTAJ.  A może zainteresuje Was zabawa o nazwie piszące samochody, co to takiego? Zerknijcie w link. A wracając do spacerów to można je urozmaicić za pomocą różnych gadżetów, np.: kompasu (więcej pomysłów TUTAJ). Jeśli macie do dyspozycji własne podwórko to idealnie, pamiętajcie jedynie o dostosowaniu ubioru do pogody i do zabawy. Pomysły w co się bawić znajdziecie TUTAJW TYM WPISIETUTAJ i TU. ;)

Zabawa i pomoc

Mam wrażenie, że pomaganie, wspieranie się nawzajem nigdy nie było tak ważne, jak w tym momencie. Tym bardziej cieszę się, że mogę Wam przedstawić rewelacyjną inicjatywę – „Charytatywny ebook aktywnościowy – Nie ma nudy”. Co znajdziecie w środku? Cytuję „86 świetnie zilustrowanych, zaprojektowanych i pełnych wartościowych treści kart z zadaniami dla dzieci w wieku 4-8+, gotowych do wydruku i zabawy – bez wychodzenia z domu!”. Już tłumaczę o co chodzi. Klikacie w ten LINK, wybieracie skarbonkę, którą chcecie wesprzeć, po wykonaniu przelewu na podanego przez siebie maila otrzymujecie ebooka. Co ważne wpłacacie dowolną kwotę (nie ma żadnego minimum), która w całości jest przeznaczona na pomoc dzieciom z SMA. Dla mnie to piękna inicjatywa, pomagamy i otrzymujemy pomoc  (teraz pomysły na zajęcie naszych dzieci są na wagę złota ;)). 

Zabawy w życie 

Warto włączyć dzieci w życie rodzinne, w wykonywanie obowiązków domowych, czyli wspólne przygotowanie tego posiłku, wspólne nakrycie do stołu, wspólne zjedzenie i na koniec wspólne sprzątanie. Wspólne przygotowanie obiadu może być super zabawą, jest tylko jeden warunek: zmień perspektywę:) Jeśli Tobie przygotowanie danej potrawy zajmuje np.: około 30 minut, to załóż sobie, że z pomocą dzieci zajmie Ci z godzinę. Potem warto pokazać jak działa zmywarka, gdzie wkłada się sztućce itp. Uwaga – talerz może się przy tym potłuc:) Ale warto. Mnie bardzo zdziwiło jak pyszną zupę robi mój syn, jak świetnie smakują jego kanapki. Więcej na temat dzieci i obowiązków przeczytacie TUTAJ.

Niezła skarbnica, prawda? Podajcie proszę dalej. Korzystajcie! I niech skorzystają Wasze przyjaciółki – mamy.
Miejmy czas dla siebie. Dbajmy o siebie i o inne mamy. W kobiecym wsparciu wielka siła!  

Podrzuć w komentarzu – może macie  jakieś swoje ulubione super zabawy?

PODOBNE WPISY:

  1. Kobieta kobiecie wsparciem
  2. Wartościowe filmy dla dzieci i ich rodziców też :)
  3.  Wartościowe książki dla dzieci – TOP 20

 

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]