10 sprawdzonych sposobów na CHCE SIĘ ŻYĆ!

W sierpniu zaczęłam serię "Zmień perspektywę na CHCE SIĘ ŻYĆ!". Do dziś powstało już 12 części! Kiedy patrzę na nie z lotu ptaka, układają się w klucz do spełnienia. Pokazują mi co warte jest zatrzymania, zachodu i energii. Ułatwiają podejmowanie decyzji i wybór priorytetów. Może i Ciebie zainspirują do refleksji i wynikających z niej zmian? Może masz podobnie, a może zupełnie inaczej?

#1 Samoświadomość

Znać siebie to podstawa. Wiem co chcę, a czego na pewno nie. Rozumiem swoje emocje i motywacje. Z łatwością definiuję czym jest moje "chce się żyć". A wszystko dzięki rozwojowi. Najpierw jako psycholog, potem jako trener i coach. Własny proces coachingu to bezcenne doświadczenie. Nadal lubię od czasu do czasu:

Wejść do lasu swojego wnętrza i posiedzieć tam przez chwilę.

#2 Wolność

Podstawa. Fundament. Sens. Powtórzę tekst Martyny Wojciechowskiej "Wolność jest początkiem i końcem wszystkiego co robię."

Muszę Nie musieć teraz nic

#3 Miłość

Dla niej mam siłę i moc. Dla niej mam odwagę. Dla niej istnieję. Kiedyś nie mogłam pojąć jak w moim sercu znajdzie się miejsce dla kolejnych osób. Myślałam, że po narodzinach synka jest już pełne po brzegi. A jednak, zmieścił się też drugi. I mam wrażenie, że wszyscy mają w nim miejsca pod dostatkiem.

Cała poezja jest tutaj. Wszystkie misje, wizje, marzenia i wartości. To co ważne, cenne i jedyne.

Chce się żyć

#4 Akceptacja

Jeszcze nie potrafię, ale jestem na drodze, a to już dużo. Jeszcze się zmagam, ale wiem że warto. Jeszcze nie wiem jak akceptować wszystko co daje mi życie. Po prostu. Bez napięcia, frustracji, bez nerwów i złości. Akceptować emocje, porażki, żale i upadki. Akceptować innych i siebie, zawsze i w pełni. Akceptować zmienność losu ubraną w pory roku.

Jesienny kolor i mrok. Jesienne słońce i deszcz.

Lubię i nie znoszę. Akceptuję.

#5 Autentyczność

Być sobą to nie frazes. To cel, do którego chcę dążyć codziennie - od nowa i na nowo. Bez względu na pogodę, humor i okoliczności. Delikatnie i stanowczo zarazem. Pewnie.

Choć na chwilę bądź sobą. Najprawdziwszym. Odklej obowiązkowy uśmiech, zdejmij powierzchowny luz, odwieś sztuczne szczęście. Bez tych zabieganych ubrań, zanurz się w ciszy. Zmień perspektywę na chce się żyć. Żyć autentycznie. W akceptacji wszystkich emocji i wydarzeń. W prawdzie o sobie. W smutku i w radości. Ciesząc się życiem i rozumiejąc śmierć.

#6 Docenianie

Doceniać i dziękować - to warte jest zachodu. Doceniać jak nie mam, ale i jak mam to też. Doceniać codziennie, nawet małe drobne szczęścia - wodę w kranie, chmury na niebie, spacer w podróży i cichuteńki śmiech przez sen.

Zaproś do życia garść powolności. Upiecz swój spokój i zadumanie. Delektuj się kęs po kęsie. Chce się żyć

#7 Celebracja

Na to ciągle brakuje mi czasu. Na to ciągle za mało godzin w dobie. Tego chcę więcej i częściej i bardziej. To mój priorytet na nadchodzące dni. Odświeżyć się, odkurzyć i celebrować każdy dzień.

Ozdobić sobą cały dom. Dawać radość i nadzieję. Czuwać. Magicznie odmieniać zwykłe dni. Świętować bez skrępowania.

#8 Relacje

Zawsze cenne. Istotne. Ileż to razy ważniejsze od materii, od czasu, zdrowia i rozsądku. Na pierwszym miejscu. Więzi. Przyjacielskie i rodzinne. Zawodowe i towarzyskie. Relacje.

I jego srebrzysty śmiech pamiętam. Codzienny. Humor i lekkość bycia. Nikt już tak jak on nie nuci piosenek. Z okazji poranka, wieczora, bo wiosna, bo śnieg. I nikt już tak babci nie kocha. Ogromnie i głośno, odważnie i szczerze.

#9 Uważność

Obszar mojego życia ważny od niedawna. A raczej od zawsze, tylko nie wiedziałam, że tak mu na imię. Korepetycje pobieram od dzieci. Uczą najlepiej jak się zatrzymywać i być obecnym. Bez rozpamiętywania i bez oczekiwania.

I zachwycam się tymi łapkami ciekawskimi, tym śmiechem ze wszystkiego i niezmąconym dobrem. Dumam sobie, że tu i teraz najważniejsze, jedyne i piękne. Chce się żyć

#10 Równowaga

Dobrze, by wszystko było na swoim miejscu. By był czas i na sen i na zabawę i na spacer i na czytanie. By mieć kontakt z przyrodą i dystans do betonu. By nie zatracać siebie w zabieganiu.

Ustąp pierwszeństwa mrówce, podnieś zdeptane źdźbło trawy, a wszystko co dobre powróci.

Może zechcesz spisać swoich 10 sposobów na chce się żyć, na motywację i na siłę? Do dzieła! Co widzisz? Jakie Twoje wartości stoją za tą listą? Co teraz warto byś sobie odpuścił? Co zaś możesz zacząć robić krok po kroku? W jakim kierunku wzrastać i dojrzewać?

 Zdjęcie tytułowe by FOTO ROZALIA.

Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz
Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.