
W związku z obchodzonym w październiku Dniem Zdrowia Psychicznego na moim FB blogu „Zmień Perspektywę” powstała seria krótkich postów zachęcających do dbania o swoją psychikę. Artykuł ten stanowi zaś wisienkę na inspirującym torcie;) i zawiera całe mnóstwo praktycznych wskazówek, technik i sposobów na zachowanie psyche w zdrowiu. Częstujcie się! Bierzcie garściami!
Zaprosiłam do podzielenia się swoimi sprawdzonymi w codzienności sposobami kilku psychologów. Ludzi, których cenię za wiedzę, podejście do życia, za otwartość i pasję w tym, co robią. W myśl idei ciągłej rozwojowej zmiany perspektywy i wbrew powiedzeniu, że szewc bez butów chodzi, zaprosiłam właśnie tych, co zdrowiem psychicznym zajmują się na co dzień. Zobaczcie co robią, co odpuszczają, co jest dla nich ważne, co zupełnie nieistotne. Dodałam też kilka coachingowych pytań od siebie, ku zdrowotnej refleksji!
Jest akredytowanym coachem ICF oraz trenerem, z wykształcenia psychologiem. Jako coach biznesowy specjalizuje się w coachingu ukierunkowanym na wzrost osobistej skuteczności przy jednoczesnym zachowaniu równowagi oraz satysfakcji z pracy.
Pomaga również mamom, które zastanawiają się co zrobić po urlopie macierzyńskim dokonać zmian w karierze, które pozwolą im odzyskać równowagę oraz zadbać o siebie.
„Jak dbam o moje zdrowie psychiczne?
Dbam o to, by w moim życiu panowała równowaga, by znalazło się w nim miejsce zarówno na dającą spełnienie i pasjonującą mnie pracę, jak i na czas dla najbliższych, czy rozrywkę.
Ważne jest również znalezienie czasu i przestrzeni dla siebie, na życie w zgodzie z sobą, na zadbanie o relaks, niezaniedbywanie snu i zdrowego odżywiania.
Staram się również „karmić” zdrowymi myślami, czyli takimi, które mnie wspierają i rozwijają. Zdarza mi się „utrzeć sobie nosa” za marudzenie;) Jestem jednak dla siebie coraz bardziej wyrozumiała i myślę, że to również pomaga zachować zdrowie psychiczne w pełni.”
Na co znajdujesz miejsce w swoim życiu? Jakimi myślami Ty się karmisz?
Jest psychologiem, coachem ACC ICF, posiada certyfikat Coachwise, Team Coaching International, Points Of You oraz The Daring Way. W 2014 wyjechała do USA uczyć się pracy modelem THE DARING WAY SHOW UP | BE SEEN | LIVE BRAVE bezpośrednio od Brené Brown autorki „Darów niedoskonałości” i „Z wielką odwagą”. Jest również pierwszym coachem w Polsce, który do swojej praktyki wprowadził gry coachingowe i ukończył certyfikacyjny program z wykorzystania narzędzi Points of You w procesach rozwojowych. Stale poszukuje nowoczesnych i merytorycznie sprawdzonych metod rozwoju.
„Po pierwsze już wiem, że to super ważny i właściwie stały element naszej pracy, żeby nie powiedzieć obowiązek – dbać o higienę.
Po latach prób i błędów i zaniedbań już wiem, że mi pomagają zachować higienę trzy rzeczy (a właściwie 4):
1. Odludzie – co jakiś czas „uciekam” od ludzi, potrzebuję po prostu samotności, wyciszenia, pobycia samotnie bez nikogo.
2. Mindfullness – moje osobiste odkrycie zeszłego roku. Po 8 tygodniowym kursie MBSR dostrzegłam potęgę tej „prostej” praktyki, która działa na mnie umocowująco i uspokajająco, choć momentami jest cholernie trudna :)
3. Od niedawna muzyka słuchana na słuchawkach z funkcją „tłumienia dźwięków z zewnątrz”. Świat niknie, a zostaje muzyka. Pięknie.
4. Lody Häagen-Dazs o smaku truskawka z sernikiem ;)”
Kiedy ostatnio byłeś na odludziu? Na jakie małe przyjemności sobie pozwalasz?
Psycholog, psychoterapeuta, coach. Właścicielka Gabinetu psychoterapii SENS w Puławach. Na co dzień prowadzi terapię i warsztaty psychologiczne. Bliskie są jej także wszelkie działania edukacyjne propagujące zdrowie i rozwój, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać jak leczyć. Autorka bloga psychologiczno – rozwojowego Planeta prze-Myśl-eń. Obecnie ogłosiła akcję „SENS Psychoterapii” w ramach, której zbiera historię dotyczące zmian w życiu po podjęciu psychoterapii. Prywatnie żona i mama dwóch córek. Lubi książki, dobrą muzykę, śmiech i rozmowy z ciekawymi ludźmi. Wszędzie szuka inspiracji do działania.
„Zacznę od tego, że zdrowie psychiczne jest dla mnie równoważne z ze zdrowiem całego organizmu. Zarówno dbanie o fizyczną stronę pozwala czuć się dobrze, jak i praca w obszarze psychiki wpływa na dobrostan ciała. Takie holistyczne podejście do człowieka oznacza, że szalenie istotna jest tu równowaga. I o tym staram się pamiętać na co dzień. Jeśli ją naruszę, organizm sam daje mi o tym znać. W moim życiu jest miejsce na wszystko: na pracę i dom, na czas spędzony z bliskimi, na obowiązki i zabawę, na odpoczynek i spotkania z przyjaciółmi, wyjście do teatru czy kina, wyjazdy i długie, inspirujące rozmowy. Czas na sen, sex, sport, ale i na samotność, na chwilę z książką i refleksję. Jest miejsce na radość i śmiech, ale również na smutek, łzy i złość. Bo życie takie jest, że ma być w nim miejsce na wszystko. I to wszystko jest potrzebne. Należy tylko pamiętać, aby zachować w miarę zrównoważone proporcje. Pilnuję zatem, aby w całym moim życiu panował względny balans. Ważne są również wszelkie formy rozwoju: terapia, coaching, warsztaty, książki i rozmowy z ludźmi.
Otwartość – to ona służy zdrowiu, bo nie zamykam się z problemem. Rozmawiam o nim, szukam rozwiązań, zastanawiam się, co się dzieje we mnie i co mogę zmienić. Jeśli coś upychamy w ciele, np. jakieś emocje, to prędzej czy później musi się to odbić na naszym zdrowiu. Prawa fizyki.
I na koniec realny optymizm czyli takie podejście do życia, które zakłada, że będzie dobrze, że sobie poradzę, że w razie potrzeby dostanę pomoc jeśli się o nią zwrócę, mam zaufanie do ludzi i świata. Biorę jednak pod uwagę realność i rzeczywistość, a ta mówi, że normalne są w życiu upadki, błędy, kryzysy i zmiany. Nie ma czegoś takiego jak stan idealny. Warto zaznaczyć, że zdrowie to ciągły proces wewnętrznej pracy nad sobą. Bardzo miłej pracy. Wybieram bowiem to, co mi służy.”
Co w swoim życiu zaniedbujesz? Z kim omawiasz swoje problemy i bolączki?
Doktorantka Psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim JPII zajmująca się gamifikacją w edukacji i firmach. Certyfikowany trener. Właścicielka Instytutu Talentu wykorzystującego najnowocześniejsze narzędzia m.in. biofeedback, żonglowanie, gry szkoleniowe, narzędzia rozwijające intelekt. Wykładowca na Uniwersytetach szerzący nową jakość przekazywania wiedzy i praktyczne zastosowanie dokonań naukowców. Pasjonatka rozwoju osobistego i psychologii osiągnięć. Doradca w projekcie wdrażającym strategie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu do firm.
„Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?
Sposobów na to, aby zachować równowagę w dzisiejszym świecie, może być tyle, ile osób, które zaczną się nad tym zastanawiać. Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które według mnie warto sobie postawić jest: co tak naprawdę lubisz robić? I zacząć to robić! Życie z pasją to mój „number one” na liście. Jeszcze dziś stwórz listę 100 rzeczy, które Cię uszczęśliwiają i zacznij je wdrażać od teraz! Mam to szczęście, że zarówno praca którą wykonuję, jak i jej tryb sprawia mi ogromną satysfakcję i radość, dlatego tym bardziej doceniam dbałość o życie w zgodzie ze sobą, własnymi wartościami i potrzebami.
Czy można zachować zdrowie psychiczne bez dbałości o kondycję i sposób odżywiania? Według mojej hierarchii wartości, nie można. Dlatego zgodnie z zasadą ,,w zdrowym ciele, zdrowy duch” zwracam uwagę na to co jem, ile śpię i ile czasu jestem w ruchu. Ma to ogromne znaczenie dla naszej motywacji do pracy, energii, chłonności umysłu a nawet kreatywności!
Nie mogłabym nie wspomnieć o wspaniałych Ludziach, którzy mnie otaczają i od których dostaję ogrom motywacji i wsparcia. Dbanie o relacje, szczególnie w rzeczywistej, a nie wirtualnej przestrzeni, jest jedną z najlepszych inwestycji.
Kolejnymi znaczącymi czynnikami, które bardzo pomagają mi w higienie psychicznej jest: pogodzenie się z tym co już było, każdego dnia bycie wdzięcznym oraz nie przejmowanie się rzeczami na które nie mam wpływu. Oczywiście czasami nie jest to proste zadanie, ale ćwiczę wytrwale.
Do tej listy dodałabym jeszcze podróże – nic tak nie oczyszcza mi umysłu, nie pomaga zmienić perspektywy i nie uczy otwartości, jak bycie w drodze. To nie tylko piękna metafora naszego życia ale mój osobisty sposób na jego doświadczanie.”
Na ile czerpiesz radość z tego co robisz? Za co jesteś szczególnie wdzięczny?
Psycholog, coach w trakcie akredytacji w Izbie Coachingu, doradca zawodowy. Dyrektor Oddziału Lubelskiego Izby Coachingu, członek Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju. Trener rekomendowanych programów dla rodziców kształtujących umiejętności wychowawcze. Pracuje indywidualnie i grupowo z dorosłymi i młodzieżą w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Specjalizuje się w life coachingu, coachingu kariery oraz coachingu wizerunku. Swoją pracę poddaje systematycznej superwizji u akredytowanych superwizorów Izby Coachingu.
„Jak dbam o swoje zdrowie psychiczne?
Mawiają, że szewc bez butów chodzi, ale chyba nie psycholog i coach. W te zawody wpisany jest ciągły rozwój i praca nad sobą – dbanie o siebie jako narzędzie pracy z klientem. Ja bardzo “dbam o swoje buty” odkąd poczułam, że chcę pracować z ludźmi. Uczestniczę w kursach, szkoleniach psychologicznych i coachingowych, warsztatach i superwizjach – zakres tematów dotyczy zawsze siebie samego, wszystko testujemy najpierw na sobie, więc każde spotkanie jest inspiracją do pracy nad ważnymi dla mnie tematami.
Duże znaczenie w moim życiu prywatnym i zawodowym miał także udział we własnej psychoterapii. Zawsze podążam za intuicją i słucham siebie – to jest dla mnie najlepszy drogowskaz, dzięki któremu odkryłam metodę, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczałam – pracę nad sobą poprzez ciało – co okazało się strzałem w dziesiątkę. Zrozumiałam, że ciało jest ważne – to przecież mieszkanie mojej duszy. Warsztaty prowadzone metodą psychoterapii tańcem i ruchem, masaż Lomi Lomi, basen i ćwiczenia fizyczne, a także zdrowa dieta dostosowana do potrzeb mojego organizmu – to wszystko sprawia, że słucham mojego ciała i rozumiem jego język. W efekcie bardziej świadomie doświadczam swoich emocji, relacji z ludźmi, pełniej wyrażam siebie, głębiej postrzegam znaczenie mojej przeszłości i jej wpływ na teraźniejszość. Pracując z ciałem uczę się uważności na płynące z niego komunikaty, podążam za impulsami, testuję nowe dla mnie wzorce zachowań, które są odpowiedzią na pojawiające się we mnie potrzeby.”
Jak pracujesz nad sobą? Na ile słuchasz siebie i swojego ciała?
Dodaj komentarz