Sztuka odpoczynku – jak się jej nauczyć?

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego warto pochylić się nad tematem odpoczynku. Znaleźć spokojny czas na autorefleksję i poszukać odpowiedzi na pytania: Czy potrafię odpoczywać? Jaka forma odpoczynku jest dla mnie najlepsza? Kiedy ostatnio tak naprawdę odpoczywałem/am? Czego potrzebuję, by odpoczywać? Zapraszam na wpis. Zapraszam na chwilkę zatrzymania.

Nie umiemy odpoczywać

Jak często zdarza się Wam nie czuć wypoczętym nawet po odpoczynku? Nadal czujecie się zmęczeni, zestresowani… Powodem takiej sytuacji może być brak zdolności do odcięcia się od codziennych obowiązków. Nawet w  wolnej chwili, którą przeznaczamy na relaks nasze myśli ukierunkowane są zadaniowo – co jeszcze mam do zrobienia, ile mam na to czasu, od czego powinnam zacząć? 

Co więcej, często planujemy za dużo nawet w kwestii rozrywek. Jeśli w ciągu jednego weekendu chcemy nadrobić braki wypoczynku z całego tygodnia, może się okazać, że nie mam czasu na faktyczny relaks. Przecież chciałam się zobaczyć ze znajomą, której nie widziałam od wieków! Zacząć czytać książkę, którą kupiłam rok temu. A w kinie wyszedł nowy film, który polecali mi znajomi. Przydałoby się też trochę ogarnąć mieszkanie. Nie wspominając już o rodzicach, który w swoich planach wplatają także swoje pociechy. I w ten sposób z weekendowego odpoczynku robi nam się lista obowiązków, które sami na siebie nałożyliśmy. 

Od czego zacząć? Przyjrzyj się swoim myślom

Koniec weekendu a Ty czujesz się zmęczony/a? Zastanów się dlaczego. Powodów może być wiele. Jak już wspomniałam, może odpoczywałeś/aś ciałem, jednak myśli wciąż pracowały na pełnych obrotach – krążyły wokół pracy, porządków, domu, obowiązków rodzinnych. Przemęczenie emocjonalne i poznawcze nie pozwoliło na regenerację sił. 

A może zjadły Cię wyrzuty sumienia? Masz wrażenie, że swój czas wolny powinieneś/powinnaś planować bardziej aktywnie, a większość czasu wolnego spędziłeś/aś w łóżku. Twój stosunek do odpoczynku silnie wpływa na to, czy faktycznie potrafisz pozwolić sobie na relaks. 

Powodów może być wiele, każdy z nas podchodzi do tematu odpoczynku inaczej. Każdy ma inne priorytety i inne sposoby na oderwanie się od pracy i obowiązków. Krok pierwszy to zorientowanie się, co nas blokuje. 

Odpoczynek w ruchu? A może w fotelu?

Kolejnym krokiem jest odnalezienie sposobu na relaks, który działa dla Ciebie.  Dla jednych będzie to zakopanie się w koc w fotelu z ciekawą książką, dla innych wieczorny bieg, a dla jeszcze innych wypad do kina ze znajomymi lub rodziną. Ba! Dla wielu to nawet mogą być porządki ;)

A jak odkryć co dla nas działa? 

  • Powrót do przeszłości – spróbuj przypomnieć sobie ostatni raz kiedy czułeś/aś się całkiem wypoczęty/a. Jakie były tego okoliczności? Co zrobiłeś/aś, że osiągnąłeś/ęłaś taki stan? Co zazwyczaj przeszkadza Ci w stworzeniu okoliczności pozwalających na relaks? Jak możesz im przeciwdziałać? 
  • Rozmowa ze znajomymi – pogadaj z osobami z Twojego otoczenia, jaki oni mają pomysł na relaks? Zaczerpnij inspiracji od ludzi Ci bliskich! 
  • Do odważnych świat należy – próbuj różnych sposobów, sprawdź na własnej skórze co działa a co nie. Po wieczornym wyjściu ze znajomymi czujesz się jeszcze bardziej wyprany/a? Może warto spróbować wieczornego spaceru w pojedynkę? A może ciepła herbata i ciekawy film to rozwiązanie dla Ciebie? 
  • Wizualizacja odpoczynku – Spróbuj wyobrazić sobie idealną sytuację, w której możesz odpocząć. Zacznij od wyobrażenia sobie miejsca gdzie czujesz się komfortowo – zadbaj o szczegóły, tak aby to miejsce wydawało się jak najbardziej realistyczne. Jakie zapachy czujesz? Co się otacza? Stoisz, siedzisz, a może jesteś w ruchu? Jesteś sam/a czy z kimś? Co robisz? Jakie emocje temu towarzyszą? Gdy poczujesz, że wyobrażona sytuacja jest wystarczająco dokładna, spróbuj odnieść ją do swojej sytuacji – zastanów się, jakie elementy możesz przenieść do realnego życia. 

Podsumuj, rozpisz przemyślenia

Kiedy

...czujesz się zmęczony/a? Zrozum kontekst swojej sytuacji. Może normalne jest dla Ciebie przepracowanie, a na odpoczynek pozwalasz sobie jedynie w ostateczności? Może rozwiązaniem będzie wprowadzenie regularnych, krótkich przerw? Spróbuj nie doprowadzić do przemęczenia organizmu - zadbaj o higienę pracy!

Jak

...do tej pory radziłeś/aś sobie ze zmęczeniem, jakie formy odpoczynku wybierałeś/aś? Przyjrzyj się swoim dotychczasowym działaniom, przeanalizuj co działało, a co nie. Czy faktycznie dawałeś/aś sobie czas na odpoczynek, czy raczej ciągle nadrabiasz różnego rodzaju zaległości - rodzinne, towarzyskie itp.

Co

...możesz zrobić teraz? Wypróbuj różne sposoby odpoczynku, monitoruj jak na Ciebie działają. Sprawdzaj z czym czujesz się najlepiej, a co wyładowuje Twoje baterie. Pozwól sobie na eksplorację, nie ograniczaj się dotychczasowymi doświadczeniami - czasem wychodząc poza sferę konfortu znajdujemy to, co dla nas działa!

Rozwojowy odpoczynek na Roztoczu!

COACH, a raczej „POMAGAJĄCA” W ZASOBNYM STANIE NA ROZTOCZU

Zapraszam na wyjazdowy warsztat otwarty dla kobiet, które codziennie wspierają innych, które pracują jako coach, trenerka, psycholożka, doradczyni, HR menedżerka, liderka.

  • Gdzie? Na malowniczym Roztoczu!
  • Kiedy? 21-22.10.2023

Jeśli pędzisz, czujesz zmęczenie… Jeśli potrzebujesz uważnego ucha, życzliwości…
Jeśli chcesz popracować z różnorodnymi narzędziami coachingowymi…
Jeśli chcesz poznać inne kobiety…
Jeśli chcesz znaleźć chwilę dla siebie, na naładowanie baterii, na moment autorefleksji, na powrót do zasobnego stanu, ten wyjazd jest dla Ciebie!

Mam nadzieję, że będzie to spotkanie pełne serdecznej wymiany.

  • Damy sobie nawzajem uważność.
  • Będziemy praktykować coaching, dialog.
  • Będziemy się wspierać i wzajemnie inspirować.
dbać o siebie
  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]

  • VIII DZIEŃ Z COACHEM™

    Z wielkim wzruszeniem zapraszam Cię, wraz z zespołem wspaniałych coachów, na niezwykły dzień – VIII DZIEŃ Z COACHEM™. W tym roku współpracuję z rekordową dwudziestką […]

  • Cytaty o pracy zespołowej

    Cytaty mogą być narzędziem rozwojowym. Wspierają sesje coachingu zespołowego, spotkania kreatywne, warsztaty i szkolenia miękkie. Wiele razy widziałam, jak działają pobudzająco – ułatwiają samopoznanie, zapraszają […]