#1-5 Książkowe dziecięce poważne inspiracje

Jako klasyczny mol książkowy - taki o wrażliwych skrzydłach i szeroko otwartych oczach - od dłuższego czasu wlatuję na cytaty-perełki. Szczególnie obfitują w nie książki dla dzieci. Tak powstał cykl "dziecięce inspiracje", bo dzieliłam się nimi od razu na FB. Jednak nadszedł czas na zatrzymanie ich pod blogowym mikroskopem uważności. Szkoda, żeby gubiły się w gąszczu krótkich wpisów, hasztagów i lajków. Nadszedł czas na spokojne użycie lupy inspiracji. Poniżej pierwsze pięć, które dotyczą ważnych dla mnie wartości. Z ulotnym coachingowym pytaniem - gratis od mola :)

#5 ODWAGA "- W przygodzie osiągnięcie celu niekoniecznie jest najistotniejsze - pocieszył go Tatuś Muminka. - Najważniejsze, że miałeś odwagę sięgnąć księżyca."

Na co ostatnio się odważyłeś? Co było Twoim księżycem?

image

#4 BEZPIECZEŃSTWO "Jakie to szczęście - myślała - znaleźć miejsce, gdzie można i uważać, żeby nie wpaść do rzeki, i ćwiczyć się w pokonywaniu strachu."

Gdzie czujesz się bezpiecznie? Z kim możesz trenować walkę ze strachem?

image

#3 SPOKÓJ "Gdy dotarli na miejsce, tata powiedział: - Spójrz w wodę. Co widzisz? - Podwodne rośliny, kamyczki i przepływające rybki - odrzekł Staszek. - Zgadza się. Woda jest spokojna, a ty widzisz wszystko wyraźnie i dokładnie - uśmiechnął się tata. - A teraz wrzuć do jeziorka duży kamień. Co widzisz na dnie jeziora? - Nic nie widzę, wszystko zasłania piasek i muł (...) To samo zaczyna się dziać w mojej głowie, kiedy zaczynam się denerwować. Moja złość jest jak ten kamień, wpada nagle do mojej głowy i powoduje, że nie widzę nic poza nią."

Jakie nosisz w sobie emocje? Jak zachowujesz się gdy się złościsz? Co pozwala Ci się wyciszyć?

image

#2 ODPOWIEDZIALNOŚĆ "Podczas obiadu Franklin powiedział rodzicom, że zgubił swoje drzewko. - Ale nic nie szkodzi - dodał ze smutkiem. - I tak było maleńkie. Nie dało się na nie wspiąć ani bawić się pod nim. Takie byle co. - Wcale nie byle co - zaprzeczyła mama. - To roślinka, o którą miałeś zadbać. - Właśnie: nieważne czy małe, czy duże, podjąłeś sie przecież opieki nad nim - dodał tato."

Za kogo i za co czujesz się odpowiedzialny? Jak realizujesz odpowiedzialność za samego siebie?

image

#1 OTWARTOŚĆ "Wiesz, lubię teatr... Najbardziej dlatego, że wszystko jest w nim możliwe. Tak jak w życiu!"

Na co sobie pozwalasz? Kiedy odpuszczasz? Jaką rolę grasz w teatrze życia?

image A Ty, na jaką dziecięcą inspirację ostatnio wleciałeś? Podziel się w komentarzu! Dla najciekawszego cytatu, bo oryginalnego i subiektywnie poruszającego - NAGRODA w postaci książeczki A. Popławskiej "Lew Staszek i siła uważności"! Czekam do niedzieli, a ogłoszenie zwycięzcy 3 sierpnia :)

Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

 • Pingback: Książki o emocjach dla dzieci i ich rodziców #TOP 20 - JOANNA GRELA - coach, trener, autor()

 • Pingback: Chłopiec, kret, lis i koń #Recenzja 14 - JOANNA GRELA - coach, trener, autor()

 • Pingback: Cytaty o przywództwie - ulubione 10 - JOANNA GRELA - COACH & TRENER()

 • Pingback: 20 cytatów mijającego roku – JOANNA GRELA – COACH & TRENER()

 • http://www.joannagrela.pl Joanna Grela

  Ogłaszam zatem zwycięzcę! Jest nim Ewa Pancer-Głowacka, która dodała piękny cytat – ”Kto ma przyjaciela, może się niczego nie bać!”

 • http://matkacorce.blogspot.de/ Ewa Pancer – Głowacka

  Ja polecam bardzo ksiązkę Janoscha „Ach jak cudowna jest Panama” Książka jest zbiorem opowiadań, w ktorym mnostwo mądrych przesłań na życie, i tych dotyczących relacji, i tych dotyczących gonitwy za nieistotnym. Na zachętę cytat”Kto ma przyjaciela, może się niczego nie bać!” :) ksiązki Janoscha są naprawdę cudowne. Polecam z serca :)

  • Joanna Grela

   A nie znałam i chętnie poznam :) dzięki!

 • gosia

  Asieńko, dorzuć jeszcze serię o Tappim Marcina Mortki. Polecam. Jest jeszcze Dusia, którą moje dzieci uwielbiają: Moje szczęśliwe życie, Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa, Moje serce skacze z radości. Troszkę inne, ale przyjemne w czytaniu zarówno dla dzieci jak i dorosłych są opowiadania dla przedszkolaków Renaty Piątkowskiej (Piegowate opowiadania, Opowiadania dla przedszkolaków i Opowiadania z piaskownicy). No i trochę terapeutyczna seria trzech książeczek Claudii Croos-Muller: Odwagi! Krótki podręcznik przetrwania-natychmiastowa pomoc w walce z kołataniem serca, napadami lęku i paniki; Głowa do góry! (…) i Dużo szczęścia! Posiadam wszystkie, zapraszam ;)

  • Joanna Grela

   Wow! Gosia, to piękne masz zbiory! A jaki szczególnie cytat z tych książek zmienił Ci perspektywę, zainspirował, kopnął do rozwoju?