Chłopiec, kret, lis i koń #Recenzja 14

Chłopiec, kret, lis i koń

„Chłopiec, kret, lis i koń” to książka autorstwa Charlie Mackesy, Wydawnictwo Albatros. Jest cudowna. Absolutnie. Od okładki po ostatnią stronę. Pełna znaczeń. Znaków zapytania. Pięknych obrazów. Metafor. Myśli. Inspiracji. 

„Ta książka jest jak uścisk przyjaciela, który przyszedł, by wesprzeć Cię w najgorszym momencie. Opowiada o tym, jak poradzić sobie ze strachem i bólem. Przypomina, że każdy z nas jest wart miłości i daje temu światu coś, czego nie daje nikt inny.” Ta okładkowa zachęta jest totalnie w punkt. Oddaje sedno tej książki. Jej przesłanie i głębię. 
 
Tytułowy chłopiec, niczym Mały Książę wędruje po kolejnych kartach książki ze swoimi przyjaciółmi i poznaje odpowiedzi na najważniejsze pytania. Sekret życia kreta to ciasto, konia odwaga, a lisa cisza. Jestem zachwycona!
 
Chłopiec, kret, lis i koń
 
Wzruszyłam się chociażby na te słowa:
 
– Jaka jest najodważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek powiedziałeś? – spytał chłopiec. 
– Pomóż mi – odparł koń.
 
To też moje odważne słowa. Moja życiowa lekcja Matki Polki Galopki Trzech Muszkieterów. To też moja codzienna odwaga – proszenie o pomoc, oduczanie się samodzielności ponad siły i siły ponad miarę. To słowa dla każdej z nas… (koniecznie przeczytaj: Sześć wakacyjnych przykazań dla Matki Polki Galopki)
 
Jeszcze te słowa mogłybyśmy sobie powiesić na lodówkach, albo w pokojach dziecięcych, albo przy drzwiach wyjściowych, tuż przy kurtkach i bucikach:
 
Największą mrzonką jest przekonanie, że życie powinno być doskonałe. 
 
Poniższe zaś zdanie wzruszyło mnie do łez. Serio. Chciałbym mówić to sobie w chwilach zwątpienia. Chciałabym umieć tak mówić do moich bliskich… Dziś, mówię to Tobie Kochany Czytelniku. Niech te słowa będę pokrzepieniem jak Ci źle. Niech dadzą Ci nadzieję. Niech będą powodem, dla którego znowu się nie poddasz:
 
Zawsze pamiętaj, że twoja obecność dużo znaczy, że jesteś ważny i kochany, i że dajesz temu światu coś, czego nie daje nikt inny.
 
Chłopiec, kret, lis i koń
Dobrego dnia! Dobrego Roku! 
Joanna
P.S. Książkę kupisz TUTAJ.
 
PODOBNE WPISY:
Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Newsletter zmieniający perspektywę: