Jestem mamą, coachem i… 3 narzędzia do pracy z tożsamością

Wiem kim jestem i to moja siła. Zgłaszający się na procesy coachingu Klienci też chcą wiedzieć kim są. Jak z nimi pracuję?

Narzędzia coacha nie muszą być skomplikowane. Często śmieję się, że to po prostu nasze oczy, uszy i głos są najważniejszym narzędziem na coachingu. Uważam, że to w pierwotnym tkwi siła, a takim pierwszym narzędziem jakiego uczą nas wszystkie szkoły coachingu są umiejętnie zadawane pytania. Zatem, szczególnie kiedy pracuję z tematem tożsamości – czyli z tym co ważne, co głębokie, co jest sednem, to od takiego „narzędzia-pytania” zaczynam.

Kim jesteś? To jedno z najmocniejszych pytań jakie można sobie zadać. To też pytanie które słyszy niemal każdy Klient uczestniczący w moim procesie coachingu. To pytanie też zadaję sama sobie.

 Jestem Mamą Trzech Muszkieterów. Jetem coachem. Jestem…

Dlaczego warto stawiać sobie to pytanie? Dlaczego pojawia się na procesie coachingu? Idąc za Diltsem i jego piramidą, czyli poziomami neurologicznymi, to jeden z najgłębszych poziomów na jakim pracujemy w procesie. Niżej jest jeszcze misja i duchowość, te płytsze zaś to: wartości, przekonania, umiejętności, zachowania i środowisko. Dotykając tożsamości, odkrywając ją, dookreślając – formujemy fundament funkcjonowania, patrzymy w oczy istocie człowieczeństwa. I na to jest właśnie przestrzeń w coachingu. Na to warto zawsze robić miejsce, bez względu na temat procesu – awans zawodowy, budowanie biznesu, poszukiwanie życiowego balansu… wszędzie tam warto zadać pytanie – Kim jesteś jako świeżo upieczony lider? Kim jesteś jako właściciel firmy? Kim jesteś będąc w pełni zrelaksowany? Kim jesteś teraz…?

Samo to pytanie jest potężnym narzędziem. Użyte w odpowiednim dla Klienta czasie, zadane jako wyraz podążania za nim, może zmienić perspektywę patrzenia na cel, na siebie, na cały system. Dla mnie udzielona odpowiedź jest drogowskazem. Ułatwia mi dokonywanie wyborów. Wnosi mi w życie spokój.

Kiedyś na warsztacie u Kåre Landfald usłyszałam to pytanie, ale w nieco zmienionej formie.  Wzmocnionej. Zadziałało bardzo. Działa do dziś i na mnie i na moich Klientów, dzielę się i z Tobą. Może zadziała i Tobie?

Kim jesteś bez opowiadania historii o sobie?
…… powiedz to, a najlepiej zapisz odpowiedź

A teraz jeszcze raz. Weź głęboki oddech… i jeszcze jeden i… Kim jesteś bez opowiadania historii o sobie?
…… powiedz to, a najlepiej zapisz odpowiedź

A teraz jeszcze raz. Zamknij oczy. Weź głęboki oddech… i jeszcze jeden i… Kim jesteś bez opowiadania historii o sobie?
…… powiedz to, a najlepiej zapisz odpowiedź

To kim jesteś? Będę zaszczycona jak podzielisz się odpowiedzią.

narzędzia w coachingu

Tony Stoltzfus w książce „Sztuka zadawania pytań w coachingu” zachęca coachów, by pracując z Klientami w obszarze tożsamości – analizowali osiem obszarów i tym samym pomagali określać usposobienie. Te obszary to: samopoznanie, role, doświadczenie, opinie zwrotne, testy osobowości, mocne i słabe strony, objawienie i rodzina. Do każdego z nich proponuje zestaw pytań, które mają wspierać w odkrywaniu osobistego przeznaczenia. Przykładowo w obszarze „role” i „rodzina”:

ROLE:
„Zastanowienie się, w jakich rolach czujemy się wygodnie, a w jakich nie, dostarcza ważnych wskazówek na temat naszego usposobienia:

Jakie role albo zadania najbardziej ci odpowiadają, w czym czujesz się najlepszy? A co wysysa z ciebie energię i zapał?
Ze wszystkich ról, które spełniałeś w życiu, jakie najbardzej cię satysfakcjonują? Dlaczego?
W jakich rolach czułeś się najgorzej? Co według ciebie nie jest twoją idealną rolą ani wymarzonym modelem życia? (…)

RODZINA:
Rodzina, społeczność lokalna i krąg kulturowy, w którym się urodziłeś, mogą mieć ważny wpływ na twoje osobiste poczucie przeznaczenia.

Czy twoi rodzice przekazali ci poczucie powołania lub przeznaczenia?
Czy potrafisz nazwać poczucie sensu życia, jakie przewija się w historii twojej rodziny? (…)
Jakiego rodzaju poczucie celu czerpiesz ze swego kręgu kulturowego lub społeczności lokalnej?”

Warto więc eksplorować z Klientem jego tożsamość z różnych perspektyw. Samo bowiem pytanie „kim jesteś?” to dla wielu za mało. Dotknięcie mocnych i słabych stron, zerknięcie do doświadczeń, popatrzenie na role, rodzinę, ale i odniesienie do wymiaru duchowego powołania – dopiero pozwala na zbudowanie kompletnej odpowiedzi, na odczucie jej, na zintegrowanie. Ważne jest także sięganie do obiektywnych wskaźników jakich dostarczają testy osobowości. Spojrzenie na siebie przez pryzmat wyników to często bardzo uwalniające doświadczenie. Stosuję, polecam, bo widzę w tym same korzyści. Warunkiem jest korzystanie z rzetelnych narzędzi i oczywiście otwartość Klienta na taką formę samopoznania.

Narzędzia w coachingu

Czasem usłyszenie nawet najmocniejszego pytania nic nie wnosi, nie zmienia utartego schematu, nie wybija z rytmu w jakim tańczy się całe życie… jestem nieudacznikiem, jestem nadal tą zahukaną Kasią z 5 b, jestem żoną swojego męża, jestem nikim… Czasem chcąc wesprzeć Klienta w poszukiwaniu ukrywanej przez lata tożsamości, dokopać się z nim do potencjału, do jego unikatowości, do prawdy o nim samym – warto wyjść z głowy, z analitycznej lewej półkuli, z utartego myślenia i sięgnąć po niedosłowność. Do tego warto obudzić prawą półkulę – rysunkiem, obrazem, rzeźbą.

Kartki a4 i kredki to stały zestaw jaki mam ze sobą na sesjach. Zdjęcia z różnorodnych gier coachingowych również. Zawsze wnoszą coś dobrego. Zakupiłam też masę do rzeźbienia, robię masę solną, podkradam dzieciom plastelinę. I wracając do pierwotnych sposobów tworzenia – zapraszam Klientów do odkrywania siebie na nowo, na artystycznie, na niedosłownie. Ulep siebie. Czyż to nie piękne zaproszenie? I w tym procesie tworzenia – ileż można zobaczyć, ileż poodkrywać. I w tym kształcie powstałym na koniec – ileż można nazwać, ileż zrozumieć. Spróbuj.

 Jestem Mamą Trzech Muszkieterów. Jetem coachem. Jestem tu i teraz.

A TY? Dokończ zdanie: Jestem… i podziel się w komentarzu :)

Jeśli uznajesz wpis za wartościowy – podaj dalej klikając „lubię to” lub „udostępnij”. Będzie mi bardzo miło! :)

PODOBNE WPISY:

  1. Narzędzia z jakich korzystam na coachingu
  2. Jak w coachingu odkrywać marzenia?
  3. Storytelling w coachingu – 7 narzędzi
  4. Jak w coachingu pracować z przekonaniami?
Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Newsletter zmieniający perspektywę: