Narzędzia z jakich korzystam na coachingu

Narzędzia coacha – co to i po co? Nosiłam się z tym wpisem od dawna, bo często pytacie jakie narzędzia wykorzystuję w pracy na sesji coachingu i które z nich rzeczywiście warte są zakupienia. Potrzebowałam jednak bodźca do pisania i dostarczyli mi go cudowni uczestnicy pierwszej edycji kursu rozwojowo-superwizyjnego „COACH Z PERSPEKTYWAMI™„, za co im bardzo dziękuję (nie ma jak konkretny kopniak do roboty;) Macamy sobie część tych narzędzi na zajęciach, więc pytania „A co to?” „A gdzie to kupić?” padają raz po raz, więc tutaj na nie hurtem odpowiem ;) Z opisu skorzystają nie tylko coachowie, ale i trenerzy, doradcy, terapeuci, ba nawet ludzcy liderzy, którzy to mogą pokusić się o wykorzystanie niektórych z narzędzi np. podczas kreatywnych spotkań z zespołem.

STO MAP DO CELU

Narzędzia coacha

„Sto map do celu” Macieja Bennewicza, to mój totalny ulubieniec, co widać na zdjęciu, bo używam ich od kilku lat niemal każdego tygodnia. Narzędzie składa się z trzech talii kart – metarofy i archetypów ze zdjęciami oraz jedną z pytaniami. Dla mnie estetyka tych fotografii jest idealna. Klienci też je uwielbiają, bo jeszcze nie miałam sesji, w której nie wniosłyby czegoś cennego. Więcej pisałam TUTAJ. Mam też, co ważne, odpowiednie przeszkolenie i licencję uprawniającą do korzystania z tego narzędzia, uczyłam się pod okiem niezwykłych i mądrych kobiet – Kaliny Grela :) i Beaty Kaczyńskiej :). Jak tylko będziecie mieli okazję spotkać gdzieś te osóbki – z serca polecam, bo to dwie skarbnice wiedzy, chodzące pokłady wrażliwości i barwne nieprzebrane studnie kreatywności. Gdzie kupić (narzędzie oczywiście, a nie miłe Panie, bo one są bezcenne:)? TUTAJ!

KOLORY METAFORY

Narzędzia coacha

Drugim narzędziem, po które często sięgam są „Kolory Metafory” Zwrotnicy. Lubię je, bo pomagają w pracy z wartościami – zawierają całe mnóstwo wartości wypisanych na plastikowych tabliczkach, które można dopasowywać/łączyć/mieszać z fotografiami i z całym mnóstwem coachingowych pytań. Lubię je też za format, bo są nieco większe, co znacznie ułatwia mi pracę z grupami i zespołami (a tą jak wiecie uprawiam często i z nieskrywaną radością:). Co jednak ciekawe – nie wszyscy moi Klienci je lubią. Przez tą ich charakterystyczną surowość, klimat ulicy i często niełatwe w odbiorze ujęcia, zdarzyło mi się że Klient odmówił pracy z nimi, albo je po prostu szybko poskładał, gdy były rozłożone na stole. To w sumie też dostarcza ciekawy materiał do pracy, więc nie ma tego złego… Gdzie kupić? TUTAJ!

DIXIT

Narzędzia coacha

Rysunki tworzące popularną grę DIXIT to mój kolejny faworyt do pracy z obrazem. Uwielbiam właśnie w ten sposób wspierać Klienta w zmianie perspektywy, a uczestników szkoleń zapraszać do niestandardowej rundy, czy głębszego podsumowania warsztatu. Wielobarwność tych kart, ich bajkowość jest zachwycająca. Mają w sobie mnóstwo symboliki, pozwalają pracować z Klientem i na poziomie wartości, przekonań, a także tożsamości i życiowej misji. Warto, bo przy okazji to genialna gra dla całej rodziny. Gdzie kupić? Dostałam je w prezencie od męża (jak większość moich narzędzi:), więc nie wiem, ale widziałam kiedyś w Empiku i sklepie z zabawkami.

TAN DOO KLANZA

Narzędzia coacha

Te karty zakupiłam, ponieważ brakowało mi narzędzia do pracy z relacjami. Moi Klienci i to nie tylko Ci „z ulicy”, ale przede wszystkim Ci biznesowi często wnoszą temat trudnych relacji. Karty Klanzy to niejako akwarelowe obrazy, niedopowiedziane pociągnięcia pędzlem, które dają przestrzeń do głębokiej pracy. Druga talia z obrazkami to różnorodne dziwaczne znaki drogowe. Jeszcze z nich nie korzystałam, ale może z Klientem z branży budowlanej się pokuszę:) Jakie mielibyście pomysły na ich wykorzystanie? Te i całe mnóstwo innych, w podobnej estetyce można kupić TUTAJ!

KARTY PRZEMIANY

IMG_8825

To kolejne narzędzie do pracy z obrazem jakie mam w swojej skrzynce z narzędziami. Jednak to jedyne, którego praktycznie nie używam. Choć znam wielkich fanów zachwyconych tymi kartami, do mnie nie przemówiły. Jednak rysunki z naszyjnikami z obciętych palców i herbata z krwi to nie moje klimaty… Raz czy dwa odłożyłam te najdziwniejsze i faktycznie te pozostałe wniosły nową perspektywę. Może komuś z Was posłużą lepiej? Jakby byli chętni – mogę odsprzedać za 50zł (odbiór w Lublinie lub dolicz przesyłkę).

STORY CUBES

IMG_8821

Kostki, dzięki którym można opowiadać historię, które służą jako inspiracja do generowania opcji, które wnoszą dyskretne i takie niedosłowne „nowe”, to moje odkrycie ostatnich miesięcy. Uwielbiam! Korzystam na różne sposoby i polecam gorąco. Gdzie kupić? To też prezenty od ukochanego :), ale widziałam w Empiku i w sklepach z zabawkami.

KRYZYSK

Narzędzia coacha

Zestaw „Kryzysk” Macieja Bennewicza to bardzo ciekawe narzędzie oparte o metaforę podróży. Składa się z pięknej mapy, karteczek z zasobami i z książki z ciekawymi krótkimi historiami. Ostatnio dokupiłam sobie te opowieści wydane na ładnych oddzielnych kartach i korzystam z nich teraz pracując jako coach grupowy i zespołowy (wcześniej jedna książka utrudniała to zadanie).  Z racji, że narzędzie mówi o 99 milach do portu, wykorzystuję je w pracy na moim 99 dniowym programie dedykowanym coachom, na którego drugą edycję już dziś Cię zapraszam (poczytacie o nim TUTAJ), a w sesjach z Klientami używam go albo w pracy z wizją, albo kiedy trzeba przyjrzeć się zasobom, albo na koniec procesu dając tym samym taką mapę do kolejnego celu, do którego Klient będzie płynąć już samodzielnie. Gdzie kupić? TUTAJ!

NARZĘDZIA DIAGNOSTYCZNE

Coraz częściej widzę, że diagnoza szczególnie w mojej pracy z liderami, a także w coachingu kariery to dobry element. Zdecydowanie ułatwia przyglądanie się tu i teraz, uwalnia i wiele wyjaśnia. Z racji psychologicznego wykształcenia korzystać mogę z wielu narzędzi, ale pokusiłam się i o certyfikację DISC Everything Menager i o Insightful Profiler (iP121) – ten szczególnie mi się sprawdza. Oczywiście nie polecam rzucania się na certyfikacje i diagnostykę na początku swojej coachingowej drogi – najpierw zobacz czego potrzebują Twoi Klienci, o co pytają itp. Z racji moich HRowych doświadczeń od dawna mam sporo Klientów pracujących nad zawodową zmianą, stąd pomysł na zostanie partnerem Firmy Advisio i uzyskanie licencji do korzystania ze wspomnianego kwestionariusza badania osobowości zawodowej (poczytasz o nim TUTAJ i jak chcesz możesz wykupić u mnie swój profil). Zdiagnozuj co Tobie się sprawdzi :) A może już z czegoś korzystasz i polecasz? Daj proszę znać w komentarzu.

KOLOROWE KREDKI

Nie ma jak czysta kartka papieru i kolorowe kredki. Wiem, że coś się wtedy w Klientach budzi – wewnętrzne dziecko, nieskrępowanie, wolność wyrazu… Często nie ma co kombinować. Tyle wystarczy.

HISTORIE, BAJKI I LEGENDY

Nie ma jak dobra opowieść, mądra bajka, zaskakująca historia. Można takich mnóstwo znaleźć w Internecie, można sięgnąć do bajek filozoficznych, można do Bruno Ferrero. Piękne słowa pięknie zmieniają energię w sesji i dobrze działają pomiędzy sesjami. Warto mieć swoją kolekcję.

OCZY, USZY I SERCA GŁOS

Na koniec najlepsze z narzędzi coacha. Ty sam. Im dłużej pracuję, tym częściej widzę, że to wszystko powyżej to tylko mały dodatek. Przyjemny, urozmaicający pracę, pozwalający Klientowi spojrzeć nieco inaczej, przez inny pryzmat, zmieniający perspektywę. Jednak tylko dodatek. To Twoje kompetencje, skupienie, etyczna postawa i dobra forma są fundamentem w pracy coacha i trenera.

Drogi Coachu i Trenerze, a Ty z czego korzystasz? Co Ci się sprawdza? Co faktycznie polecasz? Niedługo mam urodziny, więc wiesz – lista się pisze :))

P.S. Jeszcze polecam Wam kopalnię wiedzy o gadżetach trenerskich i coachingowych, czyli stronę http://www.gadzetowanie.pl/, której twórcą jest Małgosia Leduchowska.

 

UWAGA! Od 2020 roku jestem autorką dwóch narzędzi, które rewelacyjnie sprawdzają się w coachingu.

Zestaw Warsztatowy Zmień Perspektywę

zestaw warsztatowy zmień perspektywę obraz

Zestaw Warsztatowy to narzędzie, które  ułatwi prowadzenie warsztatów i szkoleń, które sprzyja głębokiej pracy w coachingu i terapii, które uatrakcyjni lekcję, pozwoli na chwilę zatrzymania we wszelkich procesach rozwoju osobistego. 

Zestaw składa się z 80 kart w nietypowym, dużym rozmiarze. Jest to jedyne dostępne na rynku narzędzie wielkości 20 cm na 20 cm. Dzięki takim rozmiarom bardzo dobrze nadaje się do pracy w zespołach, grupach, na spotkaniach czy konferencjach. 

Narzędzie składa się z 40 zdjęć, 30 cytatów i 10 pytań oraz z kilkunastu gotowych Scenariuszy do pracy z zespołami i grupami. Część z nich jest wydrukowana w dołączonej do Zestawu instrukcji, a część do pobrania ze strony.

Zestaw Warsztatowy dostępny jest również online w formie aplikacji. Każdy kupujący otrzymuje swój indywidualny kod dostępu do pracy z zestawem online, więcej o aplikacji TUTAJ. Więcej o Zestawie Warsztatowym przeczytasz TUTAJ.

 

Karty coachingowe „Ludzki rozwój- Ludzka Zmiana”

 

Karty coachingowe Ludzki Rozwój - Ludzka Zmiana

Karty stworzyłam we współpracy z z Martą Iwanowską-Polkowską. Nazwa nie jest przypadkowa. Hasło „Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana”, to my, to połączenie naszych idei – „Manufaktury Rozwoju” Marty i  moje „Zmień Perspektywę”. Obie jesteśmy psychologami, coachami akredytowanymi przez ICF na poziomie PCC, trenerkami.

Zestaw składa się ze 105 kart podzielonych na trzy talie:

  • TEORIE ZMIANY (37 kart)
  • METAFORY ZMIANY  (25 kart) 
  • NIUANSE ZMIANY (40 kart)

Do zestawu dołączona jest gruba instrukcja (60 stron) zawierająca szczegółowe opisy poszczególnych talii kart oraz praktyczne wskazówki kiedy i jak korzystać z kart. Z kartami idealnie pracuje się także online.

Jeśli firmę czekają nowe wyzwania – karty będą wsparciem w komunikowaniu tych zmian. Na spotkaniach czy warsztatach z pracownikami, na których ogłaszane będą plany i cele związane ze zmianami, karty mogą posłużyć do lepszego zrozumienia, co będzie teraz przed wszystkimi, z jakimi emocjami i wyzwaniami przyjdzie się mierzyć. Karty polecamy  osobom pracującym w w firmowej / organizacyjnej rzeczywistości (m.in. HR Menedżer, Trener wewnętrzny, Lider projektu, Szef zespołu).  Rekomendujemy je także osobom z szeroko rozumianej branży rozwojowej (m.in. coachom, terapeutom, doradcom zawodowym, psychologom). Karty znajdą zastosowanie u wszystkich, którzy towarzyszą w zmianie drugiego człowieka. Więcej o kartach przeczytasz TUTAJ.

 

PODOBNE WPISY:

1. Narzędzia w pracy coacha i trenera

2. Zestaw Warsztatowy Zmień Perspektywę

3. Narzędzia z jakich korzystam na coachingu – 10 NOWOŚCI

Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz

Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Newsletter zmieniający perspektywę: