Wartościowe książki dla dzieci – TOP 20

Książki są w moim życiu i w życiu mojej rodzinki wszechobecne. Uwielbiam :) Cenię sobie czas, w którym każdy czyta sam sobie, ale i ten kiedy to nawzajem zabieramy się w swoje książkowe światy. Czytanie do poduszki dzieciom, ale i samotne czytanie już po zmroku i w ciszy uśpionego domu  - to często najmilsze chwile dnia. Też tak macie?

Wartościowe książki to dla mnie ogromna wartość i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Spełniłam w tym roku marzenie o wielkim książkowym regale, zamykanym i chroniącym przed kurzem nasze skarby. Wartościowe książki

Pełno ich także na blogu. Do tej pory polecałam Wam listę lektur dla coacha i dla trenera, pisałam o tych dotyczących minimalizmu, o pomagających budować markę, wypracowywać nawyki i zmieniać perspektywę. Opisałam nawet prywatny książkowy TOP życiowy. Przyszedł więc czas zerknąć na półki chłopaków, bo tam też mnóstwo dobrego :)

Przedstawiam naszych 20 ulubieńców czytanych w przedziale wiekowym 1-7 lat: 1. "Naciśnij mnie" Tullet Herve

Listę zacznę od książki będącej moim największym zaskoczeniem. Byłam do niej sceptycznie nastawiona, bo co to za frajda "czytać" kropki? Ale mój niespełna 2 letni syn ją uwielbia! Sięga do niej codziennie - naciska, potrząsa i śmieje się w głos. Polecam!

Wartościowe książki 2. "Wiosna na ulicy Czereśniowej" Rotraut Susanne Berner

Ta książka to też nasze zaskoczenie. Otrzymana w prezencie (dzięki Asia:) okazała się być strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe - ją się czyta bez słów. Pozwala za to ćwiczyć spostrzegawczość i snuć najróżniejsze historie o występujących w niej postaciach. Dobra i dla małych i dla większych, a i dorosły wiele w niej odkryje.

wartościowe książki dla dzieci

3. "Bardzo głodna gąsienica" Carle Eric

Oto książeczka dobra dla ciekawskiego maluszka. Wspomaga liczenie, poznawanie owoców. Jest zaskakująco prosta, ale i ciekawa. Grube kartki pozwalają na swobodne poznawanie jej przez dziecko.

wartościowe książki dla dzieci

4. "Wielka podróż z abecadłem" Małgorzata Strzałkowska

Ta książka pomaga oswajać z literkami. Ma piękne hipnotyzujace ilustracje, śmieszne rymowanki. Dobra i do samego oglądania i do czytania i do nauki.

wartościowe książki dla dzieci

5. "Puk, puk, jest tam kto? W brzuchu naszej mamy" Jo Witek

Mój ostatni wielki ulubieniec :) Świetna na prezent dla dziecka, które oczekuje na rodzeństwo. Szczególnie siostra oczekująca na siostrę, choć w moim męskim świecie też się sprawdza. Okienka ukrywające piękne rysunki zachęcają do słuchania bardzo ładnie opowiedzianej historii. Dla mnie bardzo wzruszająca. Warto!

wartościowe książki dla dzieci

6. "Całuski i buziaczki" Agnieszka Frączek, Selma Mandine

Słodka, wesoła, śmieszna. Uczy czułości, pokazuje różne oblicza całusów :) Ma śliczne rysunki. U nas przy niej beczka śmiechu i pretekst do rozdawania mnóstwa buziaków.

wartościowe książki dla dzieci

7. "Jeżyk wyrusza w świat" Ulf Stark

Kocham tę książkę. Kupiona w Ikea. Te obrazki, ta historia... Chyba najbardziej wzrusza mnie w niej  usamodzielnianie się głównego bohatera. To że ja też kiedyś powiem chłopakom spokojne i ufne "idź w świat". Idealna do czytania na dobranoc, do błogiej chwili zatrzymania. Mówi o tym co dobre i złe, o tym że spotykamy na swojej drodze i wrogów i przyjaciół. Piękna jest!

wartościowe książki dla dzieci

8. "Elmer. Najlepsze przygody" David McKee

Elmer jest dobry na wszystko. I na dobranoc i na poranne rozbudzenie i na śmiechy i chwilę zadumy. Jego przygody są fantastyczne, a rysunki idealne dla małych dzieci. Uczy akceptacji, odwagi, luzu, przyjaźni i... Genialna książka!

wartościowe książki dla dzieci

9. "Na lotnisku. Książka z okienkami" Dominik Kopacz

To dobry prezent przed wakacyjnymi wyjazdami. Kupiliśmy ją po tym, jak podczas pierwszej samolotowej podróży nasz 2,5 latek przestraszył się "piszczących" bramek. Przed kolejnym lotem, mądrzejsi o te doświadczenia, odpowiednio go przygotowaliśmy opowiadając godzinami o lotnisku, samolotach, starcie i lądowaniu. Pomogło :) Mnóstwo okienek i krótkie teksty ułatwiają oglądanie i fascynowanie się tym tematem.

wartościowe książki dla dzieci

10. "Bajka o kochaniu" Dorota Hartwich

Książka magiczna. Bardzo nietypowa. Napisana w kilku językach pokazuje uniwersalność emocji miłości. Niezwykle głęboka, poruszająca. Dobra bez względu na wiek czytającego...

wartościowe książki dla dzieci

11. "Uczucia. Co to takiego?" Oscar Brenifier

Pozostając w emocjonalnym temacie wkraczamy już w książki dla nieco starszych czytelników. Seria dla filozofujących dzieciaków idealna jest do rozmów na ważne tematy. Pozwala tłumaczyć zawiłości świata emocji i relacji. Bardzo mądra. Niejedne zwierzenia ułatwiła, na niejedne ważne odkrycia pozwoliła.

wartościowe książki dla dzieci

12. "Wielkie pytania małych ludzi" Wojciech Mikołuszko

Książka niczym encyklopedia pytań i odpowiedzi. Ale takich nieszablonowych, czyli... typowych dla inteligentnych dzieciaków. Ma mnóstwo ciekawostek. U nas jeszcze nie do końca doceniona, ale na wszystko musi przyjść czas. Na pewno będzie wartościowa dla starszych dzieci. Te młodsze chyba zniechęca dużo tekstu drobnymi literami.

Wartościowe książki dla dzieci

13. "Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci" Grzegorz Kasdepke

To akurat książka z biblioteki - przeczytaliśmy ją jednym tchem. Przygody dwójki rodzeństwa pełne są zabawnych zwrotów akcji, a że mówiące o dobrych manierach - ułatwiają późniejsze tłumaczenia "dlaczego tak nie wypada". Wartko kupić i wracać do określonych rozdziałów, gdy podobne przygody widzimy w codziennym życiu... :)

wartościowe książki dla dzieci

14. "Lewy. Chłopak który zachwycił świat" Yvette Żółtowska Darska

Książka zaskoczenie. Początkowo, gdy syn z zachwytem w oczach prosił, żeby czytać teraz o Robercie, z przerażeniem myślałam, że oto przyjdzie mi przez długie wieczory wyliczać ile goli i gdzie strzelił. Myliłam się, bo książka ma wiele ciekawych zwrotów akcji, a przede wszystkich mądrych przemyśleń. Pokazuje jak ważna jest wytrwałość i przyjaźń. Opowiada o porażkach przekuwanych w sukcesy. Tłumaczy co oznacza bycie prawdziwym sportowcem. Bardzo cenna dla zapalonych młodych piłkarzy.

wartościowe książki dla dzieci

15. "Nel mała reporterka"

Pozostając w temacie pasji - uwielbiamy czytać przygody tej niezwykłej dziewczynki. Wspaniale wydane książki przenoszą nas w egzotyczne miejsca, pozwalają zachwycać się pięknem natury. Uczą tolerancji, otwartości, odwagi. Sama czerpię mnóstwo radości czytając tą serię, polecam:)

wartościowe książki dla dzieci

16. "Planeta ziemia. Książka z okienkami" Allen Peter, Katie Daynes

Chcąc uświadamiać jak ważne jest dbanie o naszą planetę - warto zakupić tę książkę. Ma mnóstwo cennych informacji, ciekawych obrazków i zaskakujących okienek. Pomaga uczyć geografii, otwierać na świat, a przy tym dobrze się bawić. Można do niej zajrzeć 100 razy i za każdym odkryć coś nowego.

wartościowe książki dla dzieci

17.  "Sekrety ludzkiego ciała" Colin King, Katie Daynes

Książka wypełniona po brzegi wiedzą i zachęcających do samodzielnego czytania okienek. Idealna kiedy zmagamy się z chorobą dziecka - można w ciekawy sposób wytłumaczyć skąd ten ból brzucha, uporczywy kaszel, czy zakwasy. Dobra dla biologicznych pasjonatów!

wartościowe książki dla dzieci

18. "Elementarz" Marian Falski

Pamiętacie? Do takich książek warto wracać! Przepiękne ilustracje, ciekawy format i duże litery - czegóż chcieć więcej chcąc wesprzeć dziecko w nauce czytania? Każdy powinien mieć na półce :) Dla mnie to cudowny sentymentalny skarb :)

wartościowe książki dla dzieci

19."Piaskowy wilk" Lind Asa

Jedna z ładniejszych książek do czytania na dobranoc jakie ostatnio czytaliśmy. Nastrojowa, trochę magiczna. Pełna głębszych przemyśleń, więc i dorosłemu pozwala się na chwilę wyciszyć i spotkać z samym sobą. Zmienia perspektywę. Warto!

wartościowe książki dla dzieci

20. "Dzieci piszą listy. Papież Franciszek odpowiada"

Bardzo wartościowa i pięknie wydana. Syn prosił by czytać aż do dostatniej strony. Zawiera listy z pytaniami i rysunkami dzieciaków z całego świata i niezwykłe odpowiedzi Ojca Świętego. Zachwycona byłam, że syn tak chętnie słuchał o wolności, miłości, o byciu dobrym. Warto kupić nie tylko z okazji chrztów, czy komunii, ale tak po prostu.

wartościowe książki dla dzieci

Tak wygląda nasz obecny TOP 20 :) A Wasz? Jaka książka szczególnie zachwyciła Ciebie i Twoje dzieciaki? Będę wdzięczna za polecenia :)

Wartościowe książki

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz
Zapraszam, zapisz się na newsletter zmieniający perspektywę:

P.S. Też nie lubię checkboxów, ale chcę działać w pełni profesjonalnie:) Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko wartościowe treści.

Zgody udzielone: Joanna Grela, możesz je w każdej chwili wycofać, uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

 • Pingback: Prezent dla mamy - zabawa dla dzieci - JOANNA GRELA - coach, trener, autor()

 • Pingback: Chłopiec, kret, lis i koń #Recenzja 14 - JOANNA GRELA - coach, trener, autor()

 • Pingback: Książki o emocjach dla dzieci i ich rodziców #TOP 20 - JOANNA GRELA - coach, trener, autor()

 • Pingback: Wartościowe książki dla dzieci - 12 nowości - JOANNA GRELA - COACH & TRENER()

 • https://www.gadzetytrenera.pl Ula Rudzka / GadzetyTrenera.pl

  Super lista! W dobie wszechogarniających księżniczek – lecę jutro na poszukiwania ksiązki z kropkami. Świetna!

  • Joanna Grela

   Super, warto bo naprawdę jest niezwykła.

 • http://zblyskiemwoku.blogspot.com/ Kasia Frużyńska

  Cudny wpis! Gotowa lista prezentow:) synek ma dopiero 5 mcy ale znamy juz Gąsienicę i zawsze go śmieszy moment gdy jest „wielka i tłusta” z grubym głosem mamy:)

  • Joanna Grela

   Cieszę się że moje pisanie komuś może się przygać! Pozdrowienia dla synka!

 • http://lvlupstudio.pl Agnieszka | lvlupstudio

  Z serii „Czereśniowej” mamy kilka książek i wszystkie zachwycają, Tullet i „Naciśnij mnie” też się sprawdza. Z takich obrazkowych to jeszcze „Rok w lesie” i „Rok w przedszkolu”. Furorę w przedszkolu zrobiła Zu, jak przyniosła „Książkę bez obrazków” (genialnie czyta ją Maciek Stuhr – YouTube). Bardzo lubimy jeszcze „Proszę mnie przytulić”, „Uśmiech dla żabki”, i wszystkie z otwieranymi okienkami (to młodsza :)). Gąsienica jakoś nie zachwyciła moich dziewczyn.

  • Joanna Grela

   Dzięki, zamówiłam Rok w lesie :)

 • Agnieszka Studnicka-Siuda

  Ulubione książeczki mojego dwulatka godne polecenia to 999 kijanek, Liczypieski, Rok w lesie, Opowiedz mi mamo co robią auta i seria 3 książek o rodzeństwie Babo chce, Lalo gra na bębnie oraz Binta tańczy. I to co fajnie rozwija mowę Pucio mówi pierwsze słowa.
  Trochę tego jest a pewnie jakbym spojrzała na półkę to coś by wpadło.

  • Joanna Grela

   Dzięki! To mam pomysł na zakupy ;)

  • http://lvlupstudio.pl Agnieszka | lvlupstudio

   Mamy o Lalo i Bincie – uwielbiamy :)