Autentyczny Coach, Trener, Doradca…

W dniach 22-23.04.2016 brałam udział w Konferencji „Coach, Trener,Doradca zawodami XXI wieku”. W tej trzeciej już edycji tematem głównym była „Przedsiębiorczość z pasją”, ale z racji akcji jaką prowadzę w kwietniu na FB blogu oznaczanej #autentycznykwiecień poszukiwałam na tym wydarzeniu inspiracji, mocnych pytań i ciekawych wniosków właśnie z autentycznego obszaru. Nie zawiodłam się. Znakomite grono prelegentów dostarczyło mi całe mnóstwo bodźców do myślenia. Zapraszam na wpis pełen „błysków” jakie we mnie zostały, może poruszą też Ciebie? Zapraszam na chwilę zatrzymania i poszukanie odpowiedzi na pytanie o to kim jesteś i co dla Ciebie oznacza bycie autentycznym Coachem, Trenerem, Doradcą, Liderem, Rodzicem, Pracownikiem…. bycie autentycznym Sobą…

„Odkrywając pasję – odkrywając siebie. Nowe podejście do skuteczności coachingu.” prowadził dr Łukasz Marciniak

Pierwsze wystąpienie było dla mnie zdecydowanie jednym z najlepszych, bo metafora coachingu jako zasadzonego ziarna, z którego wyrasta silne drzewo zostanie ze mną na zawsze. Tutaj mocno mi wybrzmiało, że w coachingu chodzi o transformację, a nie tylko policzalne rezultaty, że autentyczny coach z odwagą pracuje nad celami jakościowymi. Zabrałam też ze sobą pytania: Co jest ważne? Co jest prawdą? I czyje to jest? Kiedy jestem naprawdę sobą, to kim jestem? Kiedy robię to co naprawdę kocham, to co robię?

autentyczny coach

„Jak badania mogą zainspirować trenerów w tworzeniu programów szkoleniowych dla biznesu?” prowadziła dr Barbara Smoczyńska

Tutaj usłyszałam jak ważna w trenerskiej pracy jest świadomość z kim się pracuje na szkoleniowej sali, czy z pokoleniem X, Y i Z. Spotkanie naszpikowane było ciekawymi danymi, liczbami i zestawieniami. Oparcie zawodu trenera na dowodach jest zawsze cenną perspektywą. Jednak zdecydowanie ważniejsza była dla mnie refleksja na ile badania o grupie, do której przynależę z racji daty urodzenia, odnoszą się też bezpośrednio do mnie. Na ile można włożyć mnie, czy moich Klientów w takie tabele i wykresy. Na ile szufladkuję ludzi i jak to się ma do poszukiwania autentyczności w sobie i w innych…

„U.Lab 4.0: THEORY U – z Ego-systemu do Eko-systemu: nowy kontekst dla coachingu i przywództwa.” prowadziły  Joanna Zawada – Kubik i Paulina Barnaś

To wystąpienie dostarczyło mi bezcennego wzruszenia z zasłuchania w drugą Osobę. Mniej istotna była dla mnie teoria U (skądinąd bardzo ciekawa), o której miałam już okazję słuchać na innej konferencji, ale to co zadziało się podczas zaaranżowanej przez prowadzące pracy w parach. Przeżyłam na sobie opisywany paradygmat horyzontalny i naukę płynącą z przyszłości. I już intuicyjnie i w sercu wiem jak bardzo trzeba być autentycznym, żeby otworzyć się na to, co się wyłania z przyszłości. Dzięki pytaniom: Jaki sens ma to co robię? Jaki wyższy cel realizuję? Jaki świat chcę tworzyć przez to kim jestem? spotkałam Prawdziwego Człowieka. Dziękuję za tą możliwość.

„Od User Experience do Service Design. Doświadczenia praktyka.” prowadził dr Marcin Chłodnicki

Z tego wystąpienia zabrałam sobie połączenie współpracy z pokorą i działaniem jako mieszankę gwarantującą skuteczną pracę w zespole. Wzięłam też moc słuchania i moc rozpoznawania potrzeb Klienta, która autentycznemu coachowi, trenerowi i doradcy bez wątpienia jest bardzo potrzebna. Spakowałam też sobie luz prowadzącego i humor i dystans jako mierniki autentycznej pasji.

„Mentoring dla zarządów i kadry menedżerskiej.” prowadził Mariusz Cyzio

Chwila na poszukanie w głowie, we wspomnieniach i na dnie swojego serca osób, które mogę nazwać mentorami pokazało mi, że na takie miano zasłużyły TYLKO autentyczne osoby. Moimi przewodnikami są TYLKO osoby, które dobrze siebie znają i dzięki tej wiedzy potrafią wspierać innych. Moimi mistrzami są TYLKO osoby prawdziwe, szczere, bezpośrednie. To dla mnie odkrywcze, że mentor = autentyczny człowiek.

„Storytelling w biznesie.” prowadził Jacek Rozenek

Na tym wykładzie, a raczej na tej humorystycznej jednej wielkiej opowieści zobaczyłam, że w moim zawodzie ważne jest by wiedzieć jak budować autentyczny przekaz. Chłonęłam każde słowo z poruszającej historii o małym chłopcu imieniem Kriszna, żeby potem usłyszeć iż jest okrojona, ubarwiona, pozbawiona brutalnie szczerych detali. Doświadczona konsternacja pobudziła mnie do szukania odpowiedzi na pytania: Jak komunikuje się ktoś autentyczny? Czym tak naprawdę jest autentyczny przekaz? Gdzie jest granica między realizacją celu, szczerością, między manipulacją i transparentnością?

Warsztat „Warm Up – Pierwsze zanurzenie. Jak wykorzystać Warm Up w pracy coachingowej.” prowadziła Anna Kerth

Na warsztacie zobaczyłam, poczułam i zrozumiałam,  że to nasze ciało jest w pełni autentyczne. Ono nie kłamie, nie ubarwia. Dokładnie pokazuje gdzie jest stres, gdzie ból, gdzie napięcie. Nasz mądry organizm wie, tylko trzeba zacząć go słuchać, obserwować i poznawać. Ćwiczenia i chwila na oddech to ostatnio moja bajka. Biorąc udział w 8 tygodniowym kursie MBSR mam wiele wyciszonych refleksji. Jeszcze w tym tygodniu znajdziecie tu nowy wpis z dawką uważnych ćwiczeń i inspiracji. Tymczasem – bardzo polecam poznanie metody Warm Up, której autorką jest Ania. Tu poznacie nie tylko uspokajające sekwencje ćwiczeń, ale i służące pobudzeniu, czy koncentracji. Bardzo to było ciekawe! Więcej Ania pisze TUTAJ. Mam nadzieję na dłuższy warsztat jeszcze przed wakacjami i koniecznie w Lublinie!

„Przywództwo jako sztuka życia, czyli kilka słów o tym, jak skutecznie przewodzić innym i osiągać niemożliwe.” prowadziła dr Monika Baczewska – Ciupak

Rozważania na temat przywództwa i… psychopatów, na temat siły i słabości pokazały mi jedno – przywództwo to sztuka dobrego rządzenia, a autentyczne przywództwo to sztuka wyższa.

„Coaching holistyczny jako metoda zwiększania efektywności przedsiębiorstw. Perspektywa pracodawcy – menedżera i coacha.” prowadzili Małgorzata Fryszkiewicz i Dariusz Jodłowski

To wystąpienie było jednym spójnym autentycznym przekazem. Nie tylko zawierało element wywiadu z przedsiębiorcą, ale i mogliśmy zobaczyć na krótkim filmie co o coachingu myślą biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu. Sama esencja, bez górnolotnych słów i bez przekonywania jaka to świetna metoda. Sama prawda. Do tego filozofia holistycznego rozwoju każdego człowieka, która w moim odczuciu jednoznaczna jest z autentycznym życiem. Jednym słowem – to spotkanie było bardzo wartościowe.

„Chiny moja pasja – Jak można zainspirować przedsiębiorcę, trenera i coacha chińską kulturą biznesu?” prowadził Michał Hanuszek

Wykład dotyczący Chin pokazał mi po pierwsze wagę uczenia się na błędach. Prowadzący z rozbrajająca szczerością opowiadał jak na przestrzeni swojego biznesowego doświadczenia zmienił podejście do zarabiania, do siebie i do życia. Wyjaśnił nam jak ważne są wartości, otwartość na ludzi i autentyczna pasja. Pokazał prawdziwe oblicze chińskiej kultury i zainspirował do szukania podobieństw, wzajemnych inspiracji, a nie różnic. Spodobały mi się zacytowane dwa chińskie powiedzenia: „Czas to czas, a pieniądz to pieniądz.” – jakież to bliskie uważnemu życiu! I drugie: „Nie osiągniesz umiejętności bez ćwiczeń; mądrość przychodzi wraz z doświadczeniem.” Bycia autentycznym trzeba się uczyć, dzień po dniu i kropka.

autentyczny coach, trener, doradca

„Biznes to relacje. Zarządzanie bez porażek.” prowadził prof. Andrzej Blikle

Kolejne spotkanie pana profesorem okazało się znowu niezwykle cennym przeżyciem. Historia turkusowych organizacji, waga partnerskich relacji, potrzeba godności to bardzo bliskie mi pojęcia odzwierciedlające się w idei „leadership po ludzku”, którą promuję. Odróżnianie przemocy od zdrowych relacji, charakterystyka krytyki wyrażanej przez „prokuratora” w kontrze do informacji zwrotnej coacha, teoria „marchewkija” to tylko część z ważnych filarów autentycznej organizacji. I ta wiara pana profesora, że ludzie się mogą „samozarządzać”, że dobry lider jest życzliwy i ma za zadanie wspierać swój zespół, że polskim firmom potrzebni są coachowie i trenerzy. Inspirujące!

autentyczny lider

„Design Thinking – jak to działa w rzeczywistości biznesowej? Doświadczenia praktyka.” prowadził Rafał Kołodziej

Ten wykład prowadzony przez praktyka i pasjonatę był dla mnie jednym z najcenniejszych podczas tej konferencji. Innowacja z nastawieniem na człowieka to dla mnie podstawa budowania autentycznego biznesu. Przyjemnością było posłuchać jak z otwartą głową i zapałem można zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Popularne hasło „Sky is the limit” nabrało tutaj głębszego znaczenia. „Pracując inaczej”, ufając procesowi, pokonując własne ego i ego zespołu można  sięgać po niemożliwe. Dziękuję za ogromną dawkę inspiracji do budowania wspólnoty wokół mojego ewolucyjnego celu (szczegóły już wkrótce:)!

„Nisza potrzebna od zaraz, czyli czym się wyróżnić na rynku.” prowadziła Katarzyna Malinowska

Prelekcja prowadzona była przez coacha praktyka, więc moim „błyskiem” jaki zabrałam z tego wystąpienia są celne pytania, które ułatwiają poszukiwanie siebie, swojej specjalizacji i autentycznej niszy: Co możesz nazwać swoją pasją? Co kochasz robić? W czym jesteś dobry? Jaką potrzebę realizuje Twoja nisza? 

„Coaching to pasja i biznes. Czyli jak dobrze zarabiać na tym, co kochasz.” prowadziła Małgorzata Żukowska

Ostatni wykład pokazał mi, że na autentycznym coachingu można zarabiać i to dobrze! Co ważne, to popatrzeć na coaching jak na sztukę, a na biznes jak na system, a w systemie przyjrzeć się produktom, Klientom, oczekiwanym dochodom, marketingowi, sprzedaży… a przede wszystkim sobie, swojej wizji, planom, marzeniom, mocnym i słabym stronom. Prowadząca jest żywym przykładem na to, że można z pasji żyć i to szczęśliwie:) Dźwięczą mi jeszcze pytania o to: Komu i w czym pomagam? Jaką wartość oferuję? Jakie mam konkretne produkty w swojej ofercie? W czym jestem specjalistą? Ile chcę zarabiać? Na ile czuję się właścicielem biznesu? Z serca za nie dziękuję!

Podsumowująca konferencję dyskusja panelowa, w której m.in. udział wzięła Agnieszka Jakubczyk-Latała – zdobywczyni tytułu HR Top Manager 2015 oraz Dariusz Klimek – współwłaściciel restauracji Galeria Smaku i Giuseppe (do której na pizzę wracam już od kilkunastu lat!) utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto iść swoją drogą, że coaching działa, że jak ma się otwarte serce, to dzieją się cuda nawet w rzeczywistości biznesowej.

Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna! Taka jestem zbudowana tym wydarzeniem! Powyższe „błyski” niech i Wam dadzą nadzieję, że można pracować autentycznie, niech będą drogowskazem gdzie można odnaleźć pasję i wynikający z niej spokój i spełnienie oraz jak w holistycznym rozumieniu żyć pełnią życia i  jak mądrze przewodzić innym i sobie.

Przy okazji – składam wyrazy uznania dla organizatorów! Jesteście wielcy! Brać udział w tej konferencji było dla mnie prawdziwą przyjemnością!

PODOBNE WPISY:

Autentyczność w biznesie, czy to w ogóle możliwe?

Design Thinking w coachingu? Dlaczego nie?!

Smak coachingu w organizacji

Masz w sobie MOC

  • IX DZIEŃ Z COACHEM™

    Z wielkim wzruszeniem zapraszam Cię, wraz z zespołem wspaniałych coachów, na niezwykły dzień – IX DZIEŃ Z COACHEM™. To inicjatywa jaka powstała z pasji do […]

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

7 Komentarze

  1. Bardzo zaciekawiła mnie Pani strona i lubie ją czytać otrzymując wiele mysli do dalszych refleksji.
    W tym artykule wstępnie mocno zafrapowało mnie Pani zdanie „Bycia autentycznym trzeba się uczyć, dzień po dniu i kropka.”, albowiem „kropka” to mi trochę za mało i tak się teraz zastanawiam. Czy ma to oznaczać, że nikt nie jest autentyczny z natury? Czy obecna socjalizacja wszystkim nam nakłada nieautentyczne maski i musimy dopiero uczyć się je zrywać?

    • Teraz to mi dał Pan do myślenia. Uważam że owszem jesteśmy naturalni i autentyczni jako dzieci, ale pózniej szkoła, studia, życiowe role, oczekiwania innych, praca itp. nakładają nam maski, w których gubimy prawdziwe ja. Obserwuję w swojej pracy konieczność odkrywania siebie przez moich Klientów i nauki bycia autentycznym, dzień po dniu.

1 Trackback / Pingback

  1. "Jesteś marką" coachu, trenerze i liderze! #Recenzja 4 - JOANNA GRELA - COACH & TRENER

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*